V nejtěžším období v dějinách se kouřila marihuana. Archeologové představili nezvratný důkaz
Odborníci tvrdí, že se marihuana pravděpodobně užívala rekreačně. Lékaře totiž od jejího doporučování odrazoval papež.
Italští archeologové se nestačili divit poté, co podrobili pečlivé analýze ostatky nalezené v Miláně. V hrobce nacházející se pod kostelem u známé nemocnice Ga' Granda navždy odpočívalo hned několik lidí zesnulých v 17. století. Těla dvou z nich ovšem vykazovala známky užívání marihuany.
Těžký život, lehké drogy
Hmotnostním spektrometrem vědci prozkoumali kosti celkem 9 mrtvých. Stopy známých kanabinoidů, Delta 9 THC a CBD, našli u asi 50leté ženy a zhruba 16letého teenagera. „Naše studie přináší první fyzické důkazy o užívání marihuany v novověku nejen v Itálii, ale v Evropě jako takové,“ píší autoři výzkumu publikovaném v Žurnálu archeologické vědy.
Během výzkumu také prošli historické materiály, ze kterých pochopili, že marihuanu lékaři tehdy pacientům jako lék rozhodně nedoporučovali, protože, jak píše CBC, dříve oblíbenou medicínu roku 1484 papež Inocenc VIII. označil za „nesvatou svátost“.
To ale samozřejmě neznamená, že konopí ze dne na den přestalo být oblíbené. Samotní autoři výzkumu mají za to, že žena a chlapec, jejichž ostatky vyšetřovali, marihuanu užívali vyloženě rekreačně. Aby se takto projevily v kostech, musely být totiž dávky časté a pravidelné.
Čtěte také: Nizozemsko dalo zelenou marihuaně. Ve dvou městech zlegalizovali její výrobu a prodej
„V Miláně 17. století byl život obzvlášť těžký,“ vysvětlila autorka studie, známá archeoložka Cristina Cattaneo, italským novinářům. „Nikdy předtím ani potom tam nebyly tak hrozné podmínky, ani ve středověku: Panoval tam hlad, nemoci, chudoba a téměř neexistující hygienický standard.“ Život tam tedy přímo vybízel k nějakému levnému drogovému povyražení, které marihuana rozhodně skýtala.
Zdroj: Corriere della Sera, Science Direct, New Scientist.
Mohli jste propásnout: Legalizace marihuany kvůli ekonomice? To můžeme začít prodávat i lidské orgány, řekl Hraba