11. února 2018 06:00

Klaus Fuchs – výborný německý fyzik a sovětský špion

Život špiona, který sovětům dodával informace o jaderném programu Američanů.

Kontrolovanou schizofrenií nazval svůj dvojí život německý fyzik Klaus Fuchs, který byl ve 40. letech minulého století jedním z nejlepších ruských agentů na Západě. Muž, který zemřel 28. ledna 1988, dodával Moskvě informace o britském a americkém jaderném programu.

"Bojovník tajné války," který emigroval do Británie a pracoval tam na vývoji atomové zbraně, byl v roce 1950 odsouzen za zradu na 14 let. O devět let později jej propustili a přestěhoval se do NDR, kde strávil zbytek života a pracoval zde jako náměstek ředitele Ústředního ústavu pro jaderný výzkum.

Americká (ne)spolupráce mezi FBI a CIA

Britské tajné služby se o jeho špionáži dozvěděly díky americké operaci Venona. Tato operace, jejíž členové se zabývali dešifrováním cizích depeší, byla tak tajná, že o ní dokonce americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nikdy neřekl Ústřední zpravodajské službě USA (CIA).

Fuchs se narodil 29. prosince 1911 v německém Rüsselsheimu. Vybaven mimořádným talentem na matematiku a fyziku úspěšně studoval na univerzitě v Kielu. V roce 1932 vstoupil do Komunistické strany Německa, ale o rok později emigroval před nacisty do Velké Británie. Pokračoval ve studiích fyziky na univerzitě v Bristolu a stal se vědeckým asistentem.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský