11. února 2018 06:00

Klaus Fuchs – výborný německý fyzik a sovětský špion

Život špiona, který sovětům dodával informace o jaderném programu Američanů.

Kontrolovanou schizofrenií nazval svůj dvojí život německý fyzik Klaus Fuchs, který byl ve 40. letech minulého století jedním z nejlepších ruských agentů na Západě. Muž, který zemřel 28. ledna 1988, dodával Moskvě informace o britském a americkém jaderném programu.

"Bojovník tajné války," který emigroval do Británie a pracoval tam na vývoji atomové zbraně, byl v roce 1950 odsouzen za zradu na 14 let. O devět let později jej propustili a přestěhoval se do NDR, kde strávil zbytek života a pracoval zde jako náměstek ředitele Ústředního ústavu pro jaderný výzkum.

Americká (ne)spolupráce mezi FBI a CIA

Britské tajné služby se o jeho špionáži dozvěděly díky americké operaci Venona. Tato operace, jejíž členové se zabývali dešifrováním cizích depeší, byla tak tajná, že o ní dokonce americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nikdy neřekl Ústřední zpravodajské službě USA (CIA).

Fuchs se narodil 29. prosince 1911 v německém Rüsselsheimu. Vybaven mimořádným talentem na matematiku a fyziku úspěšně studoval na univerzitě v Kielu. V roce 1932 vstoupil do Komunistické strany Německa, ale o rok později emigroval před nacisty do Velké Británie. Pokračoval ve studiích fyziky na univerzitě v Bristolu a stal se vědeckým asistentem.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora
Sdílejte článek
Štítky Německo Velká Británie FBI Moskva Bristol Německá demokratická republika Kiel Central Intelligence Agency Klaus Fuchs

Populární filmy na Prima Zoom