Ruský Kaliningrad byl založen na počest českého krále Přemysla Otakara II., dnes jde o nejmilitarizovanější část Evropy
Co spojuje křižáky, Přemysla Otakara II. a ruské město Kaliningrad? Kupodivu bitva z roku 1254.
Na pobřeží Baltského moře se rozkládá Kaliningradská oblast, nejzápadnější enkláva Ruska, která sdílí hranice s Polskem a Litvou. A protože Rusko často výhružně ukazuje prstem směrem na západ, není divu, že právě tady má dislokovány vojáky a vojenská zařízení. Když americký server CNN v roce 2018 zveřejnil fotografie, podle nichž Rusové rozšiřují svá vojenská zařízení, ruská strana snímky nepopřela a zprávu nedementovala.
Z vojenského a strategického hlediska je Kaliningradská oblast pro Rusko nesmírně důležitá. Velmi zjednodušeně řečeno – není to odtud daleko do Polska ani do Německa a rakety Iskander, které jsou zde umístěné, by byly jak s konvenční, tak s jadernou hlavicí schopny zasáhnout Berlín.
Muzeum jantaru v Kaliningradu
Podle analytiků se z oblasti stává nejmilitarizovanější část Evropy, a to včetně jaderných zbraní. Ostatně není náhodou, že má Baltská flotila ruských námořních sil základnu právě tady, a že byl samotný Kaliningrad v minulosti uzavřen pro všechny cizince. Duch tehdejší doby v této oblasti u některých starousedlíků stále přetrvává. V minulosti byla Kaliningradská oblast součástí Pruska a nejdůležitější město oblasti, Kaliningrad, má přímou vazbu na krále Přemysla Otakara II.
Kaliningrad neboli Královec
Psal se rok 1254, bažinatou oblastí na území kolem baltské Rudavy profukoval mrazivý vítr a běžně neprůchodná místa byla díky vrstvě ledu schopná unést i křižáky v plné zbroji. Právě tady se strhla bitva, do níž Přemysl Otakar II. nasadil kolem 60 000 mužů a zvítězil. Řád německých rytířů následujícího roku založil město, jež se nazývalo Královec a mělo navěky připomínat slávu krále Přemysla Otakara II.
kalingrad mapa
Otakarova křížová výprava se podobně jako kterákoliv jiná tvářila, že jde o boj proti pohanům. Ve skutečnosti však šlo o získání dalšího území a rozšíření vlivu v Prusku a dnešní Litvě. Později město získalo německé pojmenování Königsberg, a protože se dnes nachází na území Ruska, známe ho jako Kaliningrad. Málokdo by tady hledal stopu českého krále.
Vzhledem k výše napsanému není pro turisty pohyb po Kaliningradské oblasti zrovna jednoduchou záležitostí. Do míst vojenských cvičišť a základen je vstup zakázán, zároveň to však neznamená, že by tam nebylo co vidět. Středověké hrady si svým nedobytným půvabem nezadají s křižáckými sídly, jak je známe z jiných částí Evropy nebo Blízkého východu. Otužilci (což je většina místních) rádi využijí rozsáhlé pískové pláže. A konečně military fanoušci vyhledávají vojenská opevnění, která tu vznikala od středověku až do 20. století. Ta nejnovější jsou ale samozřejmě nepřístupná...