24. září 2020 16:00

Ruský Kaliningrad byl založen na počest českého krále Přemysla Otakara II., dnes jde o nejmilitarizovanější část Evropy

Co spojuje křižáky, Přemysla Otakara II. a ruské město Kaliningrad? Kupodivu bitva z roku 1254.

Na pobřeží Baltského moře se rozkládá Kaliningradská oblast, nejzápadnější enkláva Ruska, která sdílí hranice s Polskem a Litvou. A protože Rusko často výhružně ukazuje prstem směrem na západ, není divu, že právě tady má dislokovány vojáky a vojenská zařízení. Když americký server CNN v roce 2018 zveřejnil fotografie, podle nichž Rusové rozšiřují svá vojenská zařízení, ruská strana snímky nepopřela a zprávu nedementovala.

Z vojenského a strategického hlediska je Kaliningradská oblast pro Rusko nesmírně důležitá. Velmi zjednodušeně řečeno – není to odtud daleko do Polska ani do Německa a rakety Iskander, které jsou zde umístěné, by byly jak s konvenční, tak s jadernou hlavicí schopny zasáhnout Berlín.

Podle analytiků se z oblasti stává nejmilitarizovanější část Evropy, a to včetně jaderných zbraní. Ostatně není náhodou, že má Baltská flotila ruských námořních sil základnu právě tady, a že byl samotný Kaliningrad v minulosti uzavřen pro všechny cizince. Duch tehdejší doby v této oblasti u některých starousedlíků stále přetrvává. V minulosti byla Kaliningradská oblast součástí Pruska a nejdůležitější město oblasti, Kaliningrad, má přímou vazbu na krále Přemysla Otakara II.

Kaliningrad neboli Královec

Psal se rok 1254, bažinatou oblastí na území kolem baltské Rudavy profukoval mrazivý vítr a běžně neprůchodná místa byla díky vrstvě ledu schopná unést i křižáky v plné zbroji. Právě tady se strhla bitva, do níž Přemysl Otakar II. nasadil kolem 60 000 mužů a zvítězil. Řád německých rytířů následujícího roku založil město, jež se nazývalo Královec a mělo navěky připomínat slávu krále Přemysla Otakara II.

Otakarova křížová výprava se podobně jako kterákoliv jiná tvářila, že jde o boj proti pohanům. Ve skutečnosti však šlo o získání dalšího území a rozšíření vlivu v Prusku a dnešní Litvě. Později město získalo německé pojmenování Königsberg, a protože se dnes nachází na území Ruska, známe ho jako Kaliningrad. Málokdo by tady hledal stopu českého krále.

Vzhledem k výše napsanému není pro turisty pohyb po Kaliningradské oblasti zrovna jednoduchou záležitostí. Do míst vojenských cvičišť a základen je vstup zakázán, zároveň to však neznamená, že by tam nebylo co vidět. Středověké hrady si svým nedobytným půvabem nezadají s křižáckými sídly, jak je známe z jiných částí Evropy nebo Blízkého východu. Otužilci (což je většina místních) rádi využijí rozsáhlé pískové pláže. A konečně military fanoušci vyhledávají vojenská opevnění, která tu vznikala od středověku až do 20. století. Ta nejnovější jsou ale samozřejmě nepřístupná...

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom