31. října 2020 08:00

Zajímavosti o Herculu Poirotovi: Špatnou angličtinu záměrně předstírá

Hercule Poirot patří mezi nejslavnější detektivy, jaké známe. I on přitom měl svá tajemství.

Kdyby se vybírali nejslavnější detektivové literárního, televizního a filmového světa, rozhodně by mezi nimi nechyběl Hercule Poirot. Zná ho prakticky každý, jen málokdo o legendě, která právě slaví kulatých 100 let, ví úplně všechno...

1) Proč je Belgičan, když se na svět dostal v USA?

Byl říjen roku 1920 a na pultech amerických knihkupců se objevila kniha The Mysterious Affair at Styles (Záhada na zámku Styles). Jejími hlavními hrdiny byli distingovaný belgický detektiv Hercule Poirot a jeho společník Arthur Hastings. Ve chvíli, kdy se prodal první americký výtisk, se vydal Poirot na svou pouť světem. To, že se to stalo zrovna v USA, bylo zapříčiněno faktem, že britská nakladatelství rukopis odmítla. Otázkou zůstává, proč autorka přidělila slavnému detektivovi, jenž nemiloval spekulace a věřil na posloupnost důkazů, právě belgickou národnost.

Snad proto, aby se dala nějak ozvláštnit a vyprofilovat jeho osobnost. Otázka, proč je Poirot zrovna Belgičan, zůstane částečně nezodpovězena, nicméně nejpravděpodobnější je, že Agatha Christie nechtěla udělat výstředního, byť úspěšného detektiva ze svého krajana. Málokomu unikne jeho hrdost na belgickou, lépe řečeno valonskou národní identitu. Pokud ho může něco urazit, tak záměna s Francouzem. Až podezřele často totiž upozorňuje, že výslovnost jeho jména je „Erkil, nikoliv Herkules“. „Já nebojuju se lvy,“ namítá v narážce na antického hrdinu podobného jména.

2. Odkud se vzal Hastings?

Autorka Agatha Christie použila stejný trik jako sir Artur Conan Doyle. Tak jako měl Holmes svého Watsona, dostal Poirot svého Hastingse. Je pravděpodobné, že Agatha Christie tento model od Doyla opsala, neboť už byl Holmes v době vydání prvotiny s Poirotem literární celebritou. Příběhy Sherlocka Holmese pro ni navíc byly v mládí oblíbenou četbou, takže se literární vzor logicky nabízí.

3) Špatnou angličtinu Poirot jen předstírá

Skutečností zůstává, že jako člověk, jehož mateřštinou není angličtina, si to Poirot mohl dovolit, a v jedné z knih přiznává, že špatně mluví anglicky záměrně. Zároveň ale brilantně ovládá němčinu a samozřejmě francouzštinu. Důvod je podle detektivního hrdiny jednoduchý – protivník slyšící špatnou angličtinu svého soupeře obvykle podcení.

4) Puntičkářský elegán

Hercule Poirot se opřel, jak to rovné opěradlo jeho židle dovolovalo, a zavřel oči. Prsty zamyšleně bubnoval o okraj stolu a v duchu dál sestavoval vybroušené věty dopisu, který právě diktoval.“ Těmito slovy uvádí Agatha Christie Poirota na scénu ve své knize Hra na vraždu. Narážka na „vybroušené věty“ dává tušit, že detektiv bude puntičkář. A to skutečně je. Až do té míry, že zcela neznámé muže upozorňuje, aby si narovnali kravatu.

5) Poirot na začátku své hrané kariéry neměl knír

Každého ihned zaujme Poirotův perfektně zastřižený knírek –⁠ ať už u televizního veterána Davida Sucheta nebo u výraznějších filmových Poirotů Alberta Finneyho (Vražda v Orient expresu z roku 1974) a Kennetha Branagha (Vražda v Orient expresu z roku 2017). Prvním hercem, který si Poirota zahrál, byl nicméně Austin Trevor, jenž se role zhostil hned třikrát. Ve filmech Alibi (1931), Černá káva (1931) a Lord Edgware umírá (1934) nechybí řada "poirotovských" propriet, klasický knírek však Trevorovi chybí.

6) Jak se k roli Poirota dostal David Suchet?

Hercula Poirota si v rozhlase nebo před kamerou zahrály víc než dvě desítky herců. Legendárního Davida Sucheta, který Poirota ztvárňoval až do roku 2013, si přitom vybrala přímo rodina Agathy Christie, kterou zaujal svou rolí v komediálním seriálu Blott on the Landscape.

7) S vydáním prvního Poirota se čtyři roky čekalo

V říjnu 2020 se slaví 100 let od začátku Poirotových dobrodružství, ve skutečnosti by to ale mělo být 104 let. Vtip je v tom, že byla Záhada na zámku Styles napsána už v roce 1916, ale nakladatelé ji nechtěli vydat. Důvod? S prvotinou neznámé Agathy Christie se rozhodně nespěchalo, takže v USA vyšla až ve chvíli, kdy bylo její autorce třicet let. Teprve poté začala Agatha prorážet ve světě literatury a Hercule Poirot spolu s ní.

8) Poirot a jedy

Víte, proč Poirot tak úspěšně odhaluje vraždy jedem a Agatha Christie je dokáže tak věrohodně popsat? Důvod tkví v autorčině vzdělání. Byla totiž lékárnicí a co se jedů týče, tak je nejen znala, ale měla k nim i přístup. V jeho posledním poirotovském příběhu se například vyskytuje jed fysostigmin, což je parasympatomimetický alkaloid obsažený v kalabarském bobu.

9) Poirotova smrt

V letech 1920–2018 vyšlo celkem 42 knih, v nichž Hercule Poirot vystupuje, byť ne všechny napsala Agatha Christie. V literárním světě slavný detektiv zemřel v románu Opona: Poslední případ Hercula Poirota. Nikoliv ovšem rukou zloducha, ale na zástavu srdce, o které věděl, že přijde. Poirot těsně před ní zavraždí nebezpečného manipulátora, aby ochránil jeho budoucí oběti, a oddá se smrti v podstatě proto, aby nemusel žít s vědomím, že je vrah.

Literární Hercule Poirot opustil tento svět v roce 1975. Jak ale ukazuje nový film z roku 2017 (nebo seriál z roku 2018), jeho odkaz stále žije dál.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský