Film vs. realita: Černý jestřáb sestřelen naštval Pákistánce, některé zbraně a přilby ještě neexistovaly
V naší nové rubrice se podíváme na to, jak má Černý jestřáb sestřelen daleko ke skutečným událostem.
Válečná podívaná Ridleyho Scotta, autora klasik jako Vetřelec, Blade Runner nebo Gladiátor, připomíná bitvu, k níž došlo na začátku října 1993 v Somálsku. Dokonale naplánovaná mise se změnila v peklo, když se američtí vojáci octli za nepřátelskou linií a uprostřed města Mogadišu museli bojovat o život proti mnohonásobné přesile. A i když se filmaři hodně snažili, aby jejich film odpovídal realitě, pár věcí se jim uhlídat nepodařilo.
V rubrice zatím máme ještě: Steve Jobs, Americký sniper, Amadeus, Valkýra, Apollo 13, Nákaza, Nepřítel před branami, Vlk z Wall Street, Most u Remagenu, Everest, 300: Bitva z Thermopyl, V zajetí démonů, REVENANT Zmrtvýchvstání, Ponorka U-751, Pearl Harbor, Zodiac, Statečné srdce, Titanic, Gladiátor, Poslední samuraj
Dvě tváře zloducha
Na začátku filmu se příslušníkům Delta Force a Rangers povede v hodně efektní scéně zajmout Osmana Aliho Atta, muže, který obchoduje se zbraněmi a prodává je i milicím Mohameda Farraha Aidida, jenž vyhlásil válku OSN. Atto ale po premiéře řekl, že celé zajetí probíhalo ve skutečnosti trošku jinak, než jak to vidíme ve filmu. Prý jel jen jedním autem (Fiatem 124) a ne v koloně tří vozů. Na vůz pak zaútočil vrtulník a údajně do něj vystřelil padesátkrát a jeho spolucestující byl několikrát zasažený do nohou.
Osman Ali Atto také nebyl nadšený z toho, že jeho hollywoodská verze vypadá úplně jinak než on. Nosí náušnice, kouří doutník a chová se dost odlišně. Což potvrdil i odstřelovač od SEAL Team Six Howard E. Wasdin. Takže i kdybychom nevěřili obchodníkovi se zbraněmi, sniperovi od "tuleňů" už asi věřit budeme.
cerny jestrab sestrelen fakta 2 Zdroj: Sony Pictures Releasing
Trable s vrtulníky
Američané si v Somálsku docela věřili. Mysleli si, že jim jejich trénink a vybavení dávají oproti nepřátelům takové výhody, že nemohou prohrát. I proto pro ně sestřelení dvou vrtulníků Black Hawk, k němuž došlo 3. října 1993, znamenalo šok. Jenže to tak vůbec být nemuselo. Somálcům se totiž povedlo sestřelit Sikorsky UH-60 Black Hawk už o několik dní dřív.
Jejich RPG zasáhlo 25. září stroj, který patřil 101. výsadkové divizi a zemřeli při tom tři lidé. Armádu to ale příliš nerozhodilo a o incidentu se moc nevědělo. Když tedy šly k zemi dva vrtulníky 160. leteckého pluku zvláštních operací, všechny to docela zaskočilo. Technická nadřazenost nakonec asi nebyla tak velká, jak si Američané mysleli.
cerny jestrab sestrelen fakta 3 Zdroj: Sony Pictures Releasing
Naštvaní Malajci a Pákistánci
Černý jestřáb sestřelen vyvolal spoustu kontroverze. Somálci vyzývali k jeho bojkotu, protože je filmaři líčili jako agresivní tlupu se samopaly. Podle některých diváků a kritiků byl film ve zobrazení Somálců až rasistický, ale nepříliš nadšené reakce vyvolal i v Malajsii a Pákistánu. Američanům totiž v bitvě o Mogadišu pomáhali právě i vojáci z těchto zemí a příběh jim bohužel nevěnoval moc pozornosti. Podle malajského brigádního generála Abdula Latifa Ahmada, jenž na místě velel, jsou jeho vojáci ve filmu zobrazování maximálně jako řidiči autobusů, jejichž úkolem bylo vozit Američany do bitvy – přitom se jí však sami aktivně zúčastnili.
Černý jestřáb sestřelen naštval i Perveze Musharrafa, který byl v letech 2001–2008 prezidentem Pákistánu. Ten řekl, že odvahu pákistánských vojáků ocenili i v OSN, filmaři je ovšem ignorují. Přitom když se ve skutečné bitvě octli Američané v hustě zabydlené oblasti u trhu v Mogadišu a dostali se do obklíčení, byli to právě Pákistánci, komu se povedlo k nim proniknout a pomoct jim přesunout se do bezpečí.
cerny jestrab sestrelen fakta 4 Zdroj: Sony Pictures Releasing
Co se přehlédlo
Opravdu zásadních chyb není ve filmu Černý jestřáb sestřelen moc, ale pár menších a úsměvných by se určitě najít dalo. Když například vyrazí vrtulníky do akce, veze se v jednom z nich i voják, jenž čte knihu Johna Grishama Klient. Jenže má v ruce paperback, který se začal prodávat až v roce 1994.
Zahlédnout se tu dají i zbraně M4A1, ty ovšem v době bojů v Somálsku také ještě neexistovaly a začaly se vyrábět až o rok později. Přilby HGU-56/P, které nosí piloti, vyjely z výrobních linek dokonce až v roce 1995. Podobné detaily pak filmaři přehlédli i u slunečních brýlí nebo hudby, v jedné ze scén totiž zazní Die Born od kapely Days of the New. Tam už šlo ovšem o trošku větší ústřel, píseň totiž pochází až z roku 2001.
cerny jestrab sestrelen fakta 5 Zdroj: Sony Pictures Releasing
Text: Michal Krejčí