28. února 2024 13:40

Gladiátor vám lhal. Císař Commodus ve skutečnosti dopadl mnohem hůř

Koloseum S1 (7) – Commodův zápas

Syn římského císaře Marka Aurelia jménem Lucius Aurelius Commodus měl v dětství spoustu učitelů a přísun kvalitního vzdělání, nejvíce mu však učaroval sport, gladiátorské hry a dramatická podívaná v aréně. To se bohužel nakonec stalo příčinou nejen jeho pádu, ale také úpadku Říma. Historie na něj proto nepohlíží příliš laskavě, byť je třeba přiznat mu jeden pozitivní aspekt, jenž měla jeho vláda.

Když Marcus Aurelius zemřel 17. března 180 během svého tažení proti Germánům, byl to devatenáctiletý Commodus, kdo se vrátil do Říma jako novopečený císař. Jedním z jeho prvních činů bylo uzavření míru s Germány, což bylo pro vyčerpanou Římskou říši relativní úlevou. Zpočátku pokračoval ve zvedání své popularity, byl štědrý, velkorysý a ctil zásadu chleba a her. Nakonec gladiátorská klání byla jeho primárním zájmem a gladiátoři a bojovníci všeho druhu byli jeho nejbližšími hrdiny. Díky tomu také spoustu míst ve správních úřadech dával propuštěncům z pretoriánské gardy, což vzbuzovalo nevoli senátu.

Čtěte také: Římský císař Elagabalus se cítil být ženou, tvrdí muzeum. Bude o něm mluvit jako o dámě

Zábava až na prvním místě

Senátorů si Commodus naopak ani trochu nevážil, nikdy neváhal s jejich ponížením nebo rozhodnutím, které je popudilo. Největším trnem v oku ale byla senátu Commodova rozhazovačnost, která padla za oběť jeho zálibě v gladiátorských veselicích. Postupně se vyprazdňující pokladnu řešil Commodus zabavováním majetku senátorů. Jeho všeobjímající posedlost hrami nakonec vyústila v pokus o jeho svržení, jehož se účastnila i jeho sestra Lucilla.

Po potlačení vzpoury a smrti spiklenců – včetně Lucilly – učinil Commodus preventivní opatření. Spočívalo v tom, že správu Říma prakticky převzal jeho oblíbenec z pretoriánské gardy, Tigidius Perennis, a Commodus se věnoval své zálibě. Vystupoval v aréně jako gladiátor a dokonce přebýval v gladiátorských kasárnách, což příliš neodpovídalo prestiži římského císaře.

Jaký panovník, taková říše

„Urozený římský císař, jehož otec a předkové tolikrát slavili triumf, nezdvíhal zbraň proti barbarům, jak se sluší Římanovi, nýbrž tupil císařskou důstojnost nejhanebnějším způsobem,“ píše soudobý řecký historik Herodianos. Commodus se ale o vládu nad svým impériem příliš nezajímal.

V čele Říma se postupně vystřídalo několik Commodem jmenovaných správců, kteří panovníka postupně zklamali a museli zemřít, mladý císař se však stále vášnivě věnoval hrám. Zároveň propadal náboženskému mysticismu, kultu Matky bohyně, Mithry a Serápida. S tím souvisela i jeho stylizace do antického hrdiny Herkula. Po jeho vzoru se oblékal do lví kůže a vystupoval s kyjem v ruce.

Mohlo by vás zajímat: Gladiátor 2 má velké problémy. Obří rozpočet nedává smysl a došlo k vážným zraněním na place

Splněný sen

„Herkules sám je problematickou postavou, která proslula svým pitím, šílenstvím a velkou krutostí,“ uvádí profesor Corey Brennan z Univerzity Rutgers v pořadu Koloseum na Prima ZOOM, kde také uvidíte dramatizaci Commodova zápasu v aréně. Což o to, problematickou povahu měl nejeden antický hrdina a často to bylo pojato jako důležitá součást příběhu o jeho osobním růstu, nicméně Commodovi zjevně učarovala hlavně hrdinova mužnost. Sám navíc usiloval o doplnění své titulatury o přídomek „syn Diův, vítězný Herkules.“

Commodova megalomanie postupně rostla, nafukoval svůj kult osobnosti a došel tak daleko, že Řím přejmenoval na Commodianu. Říše měla tou dobou do vznešeného impéria daleko, Commodovo protežování známých a hazardování se státní pokladnou proměnilo Řím ve zkorumpovanou zemi, kde byla každá důležitá funkce na prodej. Zlom přišel ve chvíli, kdy měl Commodus přijmout svůj osmý konzulát, což plánoval v gladiátorském odění. I na tak nevelebném místě, jakým byl v té době Řím, bylo tohle příliš. Commodus dokonce plánoval smrt všech, kteří se jej od plánu snažili odradit. To bylo poslední kapkou i pro trojici jeho nejbližších, kteří za něj prakticky vládli Římu.

Byli to komorník Eclectus, prefekt pretoriánů Laetus a Commodova milenka Marcia. Tito tři se rozhodli, že Commodových nákladných a destruktivních výstřelků bylo dost. Roku 192 Marcia podala císaři jed. Fyzicky zdatný Commodus měl ale tuhý kořínek a jed vyzvrátil, proto byl na scénu povolán atlet Narcissus, jenž císaře podle instrukcí jeho milenky uškrtil. Ironické je, že Commodův idol, antický hrdina Héraklés, v Římě známý jako Herkules, také zemřel rukou své milované, která mu podala jed. Alespoň v jednom ohledu tak Commodus dosáhl podobnosti se svým oblíbeným hrdinou.

Zdroje: History/Encyclopedia Britannica

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom