1. září 2019 06:00

Češi zničili miliony mamutích kostí. Semleli je na moučku

Mamutí kly a kosti jsou pro nás extrémně důležitým důkazem o minulosti naší planety i člověka. V minulosti se s nimi však až děsivě mrhalo – a to i v České republice

Dnes stojí jeden velký mamutí kel až 60 tisíc dolarů, v přepočtu tedy až 1,2 milionu korun. Obrovský byznys s mamutími kly, který dnes kvete především na Sibiři, mohl přinést miliardy i do českého rozpočtu. Ale my jsme si „naše“ české mamutí kosti rozemleli na kostní moučku…

Středověk mamutům nepřál

Začalo to už někdy ve středověku. Tehdy se nedaleko Předmostí u Přerova nacházely první obrovské kosti. Tehdy lidé ještě netušili, komu kosti patří, my dnes už víme, že patřily mamutům. A protože nikdo neznal jejich cenu, místní je používali běžně na hnojení, využíval je také přerovský cukrovar. Byly tu nalezeny pozůstatky nejméně 1000 mamutů, kteří zde zahynuli.

Nejdůležitějším místem, kde se mamutí kosti využívaly, byla Gratzerova továrna na výrobu kostní moučky. Pro magazín Holešovsko o tom napsal historik Karel Bartošek toto: “Mezi dnešní ulicí Novosady a říčkou Rusava stála v minulosti továrna na výrobu kostní moučky, která se používala jako hnojivo. V továrně byly například zpracovány tuny mamutích kostí z Předmostí u Přerova. A je historicky zaznamenáno, že moučka se tady vyráběla rovněž z lidských kostí…“

Mamuti jako legální byznys?

Továrna byla zbourána v 70. letech 20. století, ale přestala vyrábět hnojivo už asi 70 let předtím.

V Česku se dnes už legálně na mamutích kostech nebo klech zbohatnout nedá. Kdybyste našli mamutí kosti na své zahradě, museli byste je odevzdat. Podle zákona o státní památkové péči musíte informovat o svém objevu nějaké muzeum nebo archeologický ústav, případně svou obec. Jakmile to uděláte a experti označí nález za důležitý, můžete se s pozemkem rozloučit – nesmí se na něj vstupovat a ani zde nic dělat. Objevit poklad se tedy může zle nevyplatit…

Podstatně vydatnější možnosti nálezů mamutích kostí, klů nebo celých zvířat tak dnes dnes nabízí hlavně ruská Arktida. V tamní tundře díky oteplování klimatu rozmrzá permafrost, který byl desetitisíce let zmrzlý.

Podívejte se, jak vypadá jedno z největších dochovalých nalezišť mamutích kostí, Mammoth Site v Hot Springs, nedaleko od Mount Rushmore v USA:

(hos)

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom