Nejšílenější atomová bomba všech dob v sobě měla mít živá kuřata. Jejich přítomnost má logické vysvětlení
Studená válka přinesla mnoho bizarních nápadů, ale jedním z nejpodivnějších byl britský projekt Blue Peacock – jaderná mina, která by se udržovala v provozuschopném stavu díky živým kuřatům. Ano, čtete správně.
V 50. letech 20. století panovaly v západní Evropě obavy z možné sovětské invaze přes severní Německo. Britská vláda hledala způsob, jak případný postup Rudé armády zpomalit, a přišla s radikálním řešením – umístit pod zem jadernou minu o síle 10 kilotun, kterou by bylo možné odpálit na dálku nebo pomocí časovače.
Bombu? Zakopat!
Účelem nebylo jen zničit infrastrukturu, ale rovněž znemožnit okupaci oblasti kvůli uniklé radiaci. „Důmyslně umístěná atomová mina by zničila objekty a cíle v širokém okolí, ale na dlouhou dobu by také zabránila nepříteli v obsazení tohoto území,“ píše se konkrétně v dokumentu z roku 1955, z něhož cituje portál Discovery.
Plán ale narážel na zásadní problém, jediná dostupná britská jaderná bomba Blue Danube vyžadovala stálou teplotu, jinak hrozilo, že přestane fungovat. Testy totiž ukázaly, že zimní mrazy ve střední Evropě mohou zbraň až příliš ochladit a její výbuch by se rázem stal velmi nejistý, což Velká Británie rozhodně nepotřebovala.
Řešením byla kuřata
V roce 1957 proto padl geniální návrh, umístit do vnitřku bomby několik živých kuřat, která by byla pochopitelně zásobena vodou a krmivem. Teplo z jejich těl by pak udržovalo elektroniku v provozu po dobu jednoho týdne – což odpovídalo maximální délce časovače – a pak by už jejich osud nehrál roli. Jak asi chápete, spolu s bombou a jejím výbuchem by kuřata přestala v okamžiku existovat.
Čtěte také: Vyhladil by lidstvo i drobný jaderný konflikt? Nové poznatky ukazují nemilé vyhlídky
Naštěstí se tenhle bláznivý projekt nikdy nerealizoval. Prototypy sice pod označením Blue Peacock vznikly, byly však po jediném testu zrušeny. V duchu britského humoru se ale neslo i odtajnění těchto plánů v roce 2004, které bylo naplánované na 1. dubna. To přirozeně vedlo k přesvědčení, že se musí jednat o aprílový žert, můžeme ale potvrdit, že to Velká Británie myslela skutečně vážně. „Armáda si nedělá legraci,“ ujistil pro BBC jednoznačně média Tom O'Leary z britského Národního archivu. A tak se do dějin zapsal jeden z nejneobvyklejších jaderných projektů v historii – atomová bomba na kuřecí pohon.
Zdroj: Discovery, BBC, Sideprojects - YouTube
Video, které jste mohli minout: Smutné svědectví z Nagasaki: Z těl zbyly jen černé panenky, líčí přeživší atomové bomby