Asteroid Apophis: NASA přiznává, že může zasáhnout Zemi
Šance, že se srazí planetka Apophis se Zemí, je jedna k milionu. Šance, že někdo vyhraje ve sportce, je ale mnohem menší...
Asteroid Apophis, který v letech 2029 a 2036 v bezpečné vzdálenosti proletí okolo Země, by se s naší planetou mohl srazit v roce 2068. Pravděpodobnost kolize je ale podle vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) velmi malá, na základě posledních výpočtů činí 2,3 ku milionu. Celou zprávu nalezenete TADY.
Planetka, která je vedena pod katalogovým číslem 99942, má průměr přibližně 325 metrů. Ihned po svém objevení v roce 2004 byla označena jako potenciálně nebezpečná, neboť tehdejší propočty naznačovaly bezmála tříprocentní pravděpodobnost srážky se Zemí v roce 2029. Pozdější studie sice apokalypsu vyloučily, ale otazník dlouho zůstával nad rokem 2036. Podle lednové zprávy NASA činí hrozba srážky v tomto roce jedna ku milionu.
Co by se stalo, kdyby na Prahu spadl velký asteroid?
Průlety menších asteroidů kolem Země nejsou nijak výjimečné, nicméně Apophis budí pozornost svou velikostí. V polovině února proletěl kolem Země ve vzdálenosti necelých 28.000 kilometrů asteroid 2012 DA14. Těleso o průměru kolem 45 metrů a hmotnosti zhruba 135.000 tun se dostalo na nižší dráhu, než létají geostacionární satelity.
Podívejte se, jak Apohis vypadá - jde o první záběry pořízené NASA:
Apophis, jehož velikost je připodobňována ke třem a půl hřištím na americký fotbal, byl objeven v červnu 2004 a ihned si získal zlověstnou pověst, protože předběžné propočty naznačovaly 2,7procentní pravděpodobnost srážky se Zemí při průletu v roce 2029. Pozdější studie sice apokalypsu vyloučily, otazník nad druhým datem však stále zůstával. Co by se stalo, kdyby Apohis spadl na Česko? Spočítejte si to sami TADY.
Nejnovější výzkumy ukazují, že Apophis nepředstavuje pro Zemi žádnou skutečnou hrozbu ani v roce 2039. Zájem vědců o toto těleso zůstává nicméně obrovský. Dne 13. dubna 2029, což je shodou okolností pátek, bude asteroid od Země vzdálen jen 31 300 kilometrů.
To je mnohem kratší vzdálenost, než jaká dělí od planety geostacionární družice. Ty se pohybují na oběžné dráze 36000 kilometrů nad povrchem. Tento průlet se podle NASA v této velikostní kategorii asteroidů stane vůbec "nejtěsnějším" v historii doložených záznamů Země.
Vše, co se ví o pádu meteoritu na Rusko
Jak pojmenovat posla smrti...
Apophis je řecká forma jména staroegyptského boha Apep, „Ničitele“, který sídlí ve věčné temnotě podsvětí a každý den se pokouší pohltit sluneční loď boha Re a lidstvo tak zbavit životodárného Slunce.
ČTK