reklama

Co by se stalo, kdyby na Prahu spadl velký asteroid?

Dopad na Prahu Foto: Dopad na PrahuFoto: All

Svět má nového strašáka – asteroidy. Poté, co jeden minul Zemi jen a fous a druhý zasáhl Rusko, se na planety zaměřila pozornost celého světa.

Asteroidy jsou v podstatě nevypočitatelné: ty velké sice odhalíme docela spolehlivě, ale u těch menších je šance na včasné spatření minimální. Astronomové odhadují, že pětimetrovou planetku blížící se k Zemi může naše technika rozpoznat s šancí asi 2,5 procenta. Pád asteroidu je tedy nejen pravděpodobný ale dokonce nutný. Co by to pro postiženou oblast znamenalo?

Praha v plamenech

Kdyby na Prahu dopadl padesátimetrový asteroid, dopadlo by to s ní dost špatně. Planetka by se ve výšce asi sedm kilometrů nad Prahou rozpadla na spršku menších kusů, které by pak dopadly na město. Exploze by měla sílu asi 2,8 megatun TN. Jen pro zajímavost - to je asi dvěstěkrát víc než měla atomová bomba, jež dopadla na Hirošimu.

Ruský meteorit objeven: jde o směs kamene a železa

Dopad úlomků by nedal vzniknout žádnému kráteru, ale o to horší by byl úder tlakové vlny způsobený explozí. Na místo by dorazil 21 sekund po explozi – vítr by na město udeřil rychlostí asi 200 kilometrů za hodinu, tedy rychleji než jakákoliv bouře, která nás zasáhla v posledních letech. Slyšeli by to všichni, exploze by nás zasáhla hlasitostí vzlétajícího tryskáče. I škody na zemi by byly obrovské – explodovala by všechna skleněná okna ve vzdálenosti 10 kilometrů od centra výbuchu a Praha by také přišla až o 90 procent stromů.

Zjistit takové údaje dnes není nic těžkého, existuje na to speciální software, a není těžké ho ppožít. Právě pro tento účel vznikl na prestižní londýnské Purdue College program, který počítá následky dopadu vesmírných těles různých velikostí. Je velmi jednoduchý a může ho použít každý s přístupem k internetu. Najdete ho TADY.

Jak na to?

Ale než se pustíte do práce s ním, přečtěte si ještě, co všechno dokáže a co od něj můžete očekávat. Abyste zjistili, co udělá dopad planetky s vaším rodným městem, musíte zadat do programu několik hodnot: velikost tělesa, jeho složení, úhel dopadu, rychlost pádu a také složení půdy, na jakou padá. Nemusíte být žádným expertem na astronomii ani fyziku, stačí zadat to, co vám software doporučuje.

Vše, co se ví o pádu meteoritu na Rusko

Úhel dopadu bývá nejčastěji 42 stupňů, většina České republiky leží na usazeninách, zvolte tedy „sediment“. Můžete nechat i původní rychlost dopadu. A co velikost? Například asteroid, který poškodil Čeljabinsk, měl údajně asi 17 metrů, asteroid 2005 YU55, jenž minul Zemi vloni, měřil 400 metrů. Pokud si s programem trošku pohrajete, brzy zjistíte, že záleží na každém metru velikosti – a především na složení asteroidu…

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama