Rozeznáte je? Gepard x levhart x jaguár x panter
Levhart, jaguár, pardál... kdo se v tom má vyznat? A přitom je to jednoduché - podívejte se sami.
Kočkovité šelmy vzbuzovaly a vzbuzují úžas a respekt po celou dobu existence lidstva. Zatímco se lvem a tygrem nemáme v jejich rozeznání žádný problém, s „puntíkatými“ šelmami je to složitější. Přesto není moc těžké naučit se je rozeznávat. Stačí vědět, jaké tečky na srsti patří které šelmě.
Základem je znát areály rozšíření daného druhu. Příliš se nepřekrývají, takže už samotné místo, odkud má ta či ona kočkovitá šelma pocházet, napoví, o kterou z nich se jedná.
Levhart
Tuto kočkovitou šelmu lze zastihnout na většině Afriky, toulá se Blízkým východem, loví v Malajsii, na Srí Lance i Jávě. Občas lze v zoologických zahradách a filmech vidět melanicky, tedy úplně černě zbarvené jedince. Černé skvrny na kůži zvané rozety (vzdáleně připomínají květy růže) mají žlutě zbarvený střed a nemají uvnitř žádnou tečku. Občas se mu i v češtině říká leopard...
Gepard: rozšířen je v Africe, jihozápadní a střední Asii až po přední Indii. Jedná se o štíhlou kočkovitou šelmu, jež je zároveň nejrychlejším živočichem naší planety. Jeho tečky rozeseté na srsti jsou plné, jen na konci ocasu přecházejí v proužky. Velmi výjimečně se mohou, zejména na zádech, „slévat“ do pruhů. Takovýto gepard je označovaný jako královský.
Jaguár: jeho lovecké areály najdeme od Mexika po severní Argentinu. Jednoduchá pomůcka pro jeho určení je tečka uprostřed velkých rozet. Stačí použít mnemotechnickou pomůcku, že jméno šelmy začíná písmenem „j“, které má taky tečku. I u tohoto druhu se vyskytují černě zbarvení jedinci, ale jsou výrazně vzácnější než v případě levhartů. Jedná se o jediného zástupce tzv. velkých koček v Novém světě, takže jakmile uslyšíte v televizním dokumentu, že „v jihoamerickém pralese bloudí levhart“ tak je jasné, že je někde chyba.
Jednodušší je identifikace koček bez skvrn. Pískově zbarvenou pumu si nespletete, stejně jako žádného z tygrů (je jich celá řádka poddruhů), které jasně prozrazuje pruhovaná srst. Lev je natolik známé zvíře, že k záměně snad ani dojít nemůže. Mnohem horší je situace u celé plejády druhů malých koček, které se od sebe liší opravdu v maličkostech a rozlišení vyžaduje podrobnější znalosti.
Prokletý pardál!
Problém je s panterem a pardálem. V tomto má čeština pořádný zmatek. Slovem panter se totiž označuje jak levhart, tak jaguár. Pravidla češtiny však povolují označovat takto jen levharta, jaguára nikoliv... Obvykle se tak říká černým variantám těchto zvířat, ale není pro to žádné pravidlo – jen se to tak ustálilo. Oficiálně je pardál jen jediný tvor, a to pardál obláčkový; aby to nebylo tak jednoduché, toto zvíře se označuje i jako levhart obláčkový... A pozor, kdybyste se náhodou vypravili do Španělska: v katalánštině znamená pardal vrabec – anebo taky penis...
Topi Pigula