12. února 2019 12:20

David Attenborough: Upozorňovat neustále na vymírání zvířat může být kontraproduktivní

Čím častěji ukazujete záběry opravdu ohrožených zvířat, tím víc hrozí, že lidé otupí, tvrdí legendární propagátor života zvířat v divočině David Attenborough.

David Attenborrough představil ve své nejnovější šestidílné dokumentární sérii o pěti živočišných druzích zvířecí společenství z úplně jiného pohledu. Skupiny, tlupy a kolonie šimpanzů, tučňáků, lvů, psů hyenovitých a tygrů tentokrát filmaři sledovali z hlediska příběhů, které se uvnitř těchto společenství odehrávají. S nadsázkou tak vnikly jakési zvířecí „hry o trůny“.

Podle Attenborougha, kterému je již 92 let, se časté opakování hrozby vyhynutí stává kontraproduktivním a lidé na něj nereagují. Právě proto se filmaři tentokrát soustředili na příběhy.

Filmařská anabáze

Čtyři roky sledoval filmový štáb skupiny ohrožených zvířecích druhů v jejich přirozeném prostředí. V terénu filmaři strávili přes 2000 dnů, kdy vystřídali planiny v Zimbabwe, indickou džungli, okraj Sahary i zamrzlou antarktickou pustinu.

Příběhy z natáčení zvířecích rodin lvů, šimpanzů nebo tučňáků v zásadních okamžicích jejich života můžete sledovat v dokumentu David Attenborough: Zvířecí dynastie na Prima ZOOM.

Při natáčení se filmaři museli poprat s lesními požáry i sněhovými bouřemi v šedesáti stupních pod nulou ve snaze odhalit pravdu o životě zvířat – důkladněji a podrobněji, než se o to dosud kdokoliv pokusil. Výsledkem jsou příběhy, které o ohrožených druzích vypovídají úplně jinak než dosud.

Ledové království

Tučňáci císařští na Antarktidě představovali největší výzvu – štáb jim věnoval téměř 11 měsíců. Dočasným domovem filmařů se stala německá výzkumná stanice Neumayer III umístěná na šelfovém ledovci. Uvnitř stanice vybavené 70 tunami jídla měli lidé relativní komfort, venku ale po odletu posledního letadla vládla po osm měsíců antarktická zima. Filmaři během ní sledovali kolonii tučňáků císařských obtížně přístupnou po praskajícím ledu.

Šimpanzí hra o zlato

V africkém Senegalu se jiný tým každý den vydával po stopách šimpanzů. Filmaři přitom v jedné z nejteplejších oblastí světa ušli téměř 2500 kilometrů v průměru s 80 kilogramy zátěže. Nejtěžším úkolem bylo porozumět složitostem života místních šimpanzů. V tom filmařům významně americká pomohla antropoložka Jill Pruetz, která tyto lidoopy studuje už přes 20 let.

Šimpanzi žijí pozoruhodným způsobem nedaleko lidských sídlišť už po tisíce let. Největší hrozbu pro šimpanze v Senegalu dnes představuje zlatá horečka, která ničí rozsáhlé oblasti. V posledním desetiletí ceny zlata vzrostly a těžba se zintenzivnila.

Psí šarády

Psi hyenovití potřebují ze všech ohrožených tvorů v Africe nejvíce místa, aby se jim dařilo. Filmový štáb jejich zvyklosti sledoval v národním parku Mana Pools v Zimbabwe. Dvě tamní smečky o síle přes 90 kusů tam sváděly dramatické souboje o lovecké teritorium.

Další příběhy zachycené dokumentaristy najdete v dokumentu David Attenborough: Zvířecí dynastie – Ze zákulisí na Prima ZOOM.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom