Smrt na dovolené. Jak řešit ty nejhorší problémy na cestách?
Na cestách při dovolené v zahraničí, ale i doma vás může potkat řada velkých problémů. Co si počít?
Pokud se ocitnete v zahraničí v nouzi kvůli mimořádné události (např. odcizení či ztráta cestovních dokladů a finančních prostředků, autohavárie, hospitalizace, úmrtí rodinného příslušníka), je důležité se obrátit na konzulární pracoviště zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí.
V takovém případě je však důležitá vaše spolupráce se zastupitelskými úřady při řešení problému. Z tohoto důvodu je také zřízena nepřetržitá služba zastupitelských úřadů v daných zemích (seznam naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz)
Dopravní nehoda
Ze všeho nejdříve kontaktujte policii, v případě nutnosti zdravotní pomoc, asistenční službu vaší pojišťovny a v případě individuálního cestování kontaktujte zastupitelský úřad České republiky.
Pomoc zastupitelského úřadu při individuálních cestách se poskytuje v závislosti na okolnostech každého konkrétního případu a spočívá zejména v pomoci překladu mezi policií a vámi, dále v poskytnutí informací, zprostředkování kontaktu na místního advokáta a zprostředkování kontaktu na odtahovou službu nebo opravárenskou firmu.
Vždy mějte s sebou potřebné doklady (cestovní pas či občanský průkaz, řidičský průkaz, osvědčení o technické způsobilosti vozidla, doklad o uzavření pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla).
Výši poplatků za havárii stanoví právní řád státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo. Při zadržení vozidla pro technickou nezpůsobilost nebo v případě poruchy vozidla jsou hlavními subjekty k vyřízení těchto skutečností pojišťovny. Pro cestu do zahraničí v případě, že jste řidič, je vhodné si zařídit tzv. zelenou kartu – doklad v zahraničí o sjednání zákonného pojištění z provozu motorového vozidla, kterou sjednávají vybrané pojišťovny. Zastupitelský úřad vám může pomoci případně kontaktovat příbuzné či známé, kteří vám budou nápomocni při řešení finančních úhrad.
V případě uložené pokuty v zahraničí, pokud dle vašeho mínění byla výše pokuty vyměřena neoprávněně, můžete se opět obrátit na zastupitelský úřad, který vám poradí, jak v této věci postupovat (poskytne kontakt na právní službu pro zastupování v řízení před cizím úřadem). Při zaplacení pokuty se zpravidla vzdáváte práva na odvolání. Při zaplacení sankce si nechte vystavit doklad o zaplacení.
Hospitalizace v zahraničí
Vzhledem k tomu, že podmínky hospitalizace v zahraničí se liší dle právních předpisů a místní situace daného státu, bývá podstatná otázka výše finanční úhrady za poskytnutí lékařské služby. Důležité je tedy se před cestou pojistit, a to vhodným zdravotním pojištěním pro konkrétní cizí státy (do pojištění by měla být zahrnuta úhrada nákladů léčebných výloh, repatriace – převoz osoby do České republiky, převoz lidských ostatků do České republiky, dále záleží na tipu vámi zvoleného účelu cestování – adrenalinové sporty, cestování s dětmi, apod.)
V rámci cestování v zemích EU máte nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči na účet vaší zdravotní pojišťovny. Nezapomeňte však, že základním pojišťěním nejsou finančně kryty všechny služby. Doporučujeme proto i při cestování po zemích EU sjednat příslušné připojištění.
Jakmile jste hospitalizováni v zahraničí, opět kontaktujte asistenční službou vaší pojišťovny. V případě úhrady léčebných výloh, hospitalizace nebo převozu osoby do České republiky by to mělo být hrazeno pojišťovnou, náklady však hradí hospitalizovaná osoba na místě, a to zpravidla bankovním převodem či zasláním příslušné částky složenkou. Řízení o převoz osoby do České republiky koordinuje asistenční služba pojišťovny. V případě potřeby pomoci při komunikaci mezi vámi a ošetřujícím lékařem je možné obrátit se na zastupitelský úřad České republiky.
Pokud dojde v zahraničí k tragédii, která skončí smrtí, je důležité zjistit, zda byl zemřelý pojištěn pro případ úmrtí v cizině a následně kontaktovat asistenční službu pojišťovny. V případě individuální cesty kontaktujte zastupitelský úřad České republiky, který vám pomůže vyřídit záležitosti zemřelého (informování blízké osoby, doporučí řešení situace). V neposlední řadě je také možné kontaktovat pohřební službu v České republice, která již má zkušenosti s obdobnými službami a je schopna vše zařídit.
Dále je třeba mít informaci o úmrtí osoby (o místu a kontaktu na instituci, kde se lidské ostatky nacházejí) a formulář pro zápis o úmrtí do zvláštní matriky. Jakmile dojde k úmrtí na území státu, který není vázán příslušnými mezinárodními smlouvami, je nutné, aby zastupitelský úřad České republiky v zahraničí vystavil průvodní list obsahující souhlas s přepravou pozůstatků.
Způsob převozu zemřelého do České republiky se může provést dvojím způsobem:
- zpopelněním ve státě, kde došlo k úmrtí (pokud to umožňují právní předpisy daného státu) a převozem do České republiky
- zasláním těla v rakvi určené k přepravě
Ztráta nebo odcizení důležitých osobních potřeb či finančních prostředků
V takovém případě se neprodleně obraťte na místní policii a nechte si sepsat protokol (potvrzení). V případě jazykové bariéry je možné obrátit se na zastupitelský úřad České republiky v dané destinaci, který vám pomůže s tlumočením a následně pomůže řešit situaci s místními institucemi, případně poskytne pomoc při následném vyšetřování celé záležitosti místními orgány.
Pro případ ztráty finančních prostředků je dobré si zjistit ještě před dovolenou kontakty na specializované bankovní instituce, které vám mohou v takovém to případě co nejrychleji zaslat peníze.