Máte vlastní krmítko? Tak možná mezi ptáky šíříte nákazu, která končí smrtí hladem
Mít vlastní krmítko je pro mnohé oblíbená kratochvíle. Ale v některých případech to může vést k úmrtí ptáků ... hladem
Před pár lety se u krmítek začali množit zesláblí ptáci. Ukázalo se, že na vině je nákaza, která se šíří mezi ptáky právě u krmítek, neboť tady dochází při "boji o potravu" k jejich těsnějšímu kontaktu.
Může za to bičenka
"Bičenka drůbeží (Trichomonas gallinae) patří mezi jaderné jednobuněčné organismy, prvoky. Je dlouhá okolo 10 μm, je tedy mnohem větší než bakterie, přesto je ale viditelná jen mikroskopem s velkým zvětšením. Patří mezi anaerobní bičíkovce, delší pobyt na vzduchu mimo tělo hostitele nesnáší. Nevytváří žádná přenosná ani klidová stadia, šíří se jedině přímo. Různé kmeny jsou různě patogenní, od téměř neškodných až po takové, jejichž epidemie způsobují významné snížení početnosti zasažených populací. Také vnímavost různých jedinců hostitelských druhů ptáků je různá, někteří jedinci se s nákazou vyrovnávají lépe, jiní hůře," informuje své členy Český svaz ornitologický
Nákaza se šíří
Původně byla nákaza "doménou" u kolubů a dravců, ale v posledních létech začala napadat i pěnkavovité ptáky, což znamená, že pokud uvidte na krmítku nemoccné pěnkavy nebo zvonky, měli byste krmítko zkušit.
Pěnkava obecná (Fringilla coelebs) Zdroj: CC BY-SA 2.5