České filmové výlety: Pyšná princezna a České Švýcarsko
Dnes se podíváme do Dolského mlýna a na Panskou skálu, kde se natáčely slavné scény Pyšné princezny. Zveme vás na další z filmových výletů.
Bitva ve mlýně
Pokud si vzpomínáte na slavnou scénu z Pyšné princezny, kdy princ Miroslav po drobné bitce v mlýně „napytloval“ vojáky do pytlů na obilí, tak vězte, že Dolský mlýn je dnes stále zdarma přístupný. Navíc se nachází v Národním parku České Švýcarsko, což samo o sobě slibuje nádherné procházky po okolí.
Další filmové výlety: Slavnosti sněženek, Ať žijí duchové, Slunce, seno..., Vesničko má středisková
Dolský mlýn u Jetřichovic
Ve filmu měl mlýn střechu, vodou poháněné mlýnské kolo a byl omítnutý. Nic z toho se už nezachovalo. Přesto jde stále o monumentální stavbu zasazenou do skal v těsné blízkosti říčky Kamenice, do které se vlévá Jetřichovická Bělá.
Dolský mlýn si zahrál i v Pekle s princeznou či Pravém rytíři, ale Pyšná princezna je přece jen legendární pohádka, která tuhle lokaci proslavila nejvíce. Pokud pojedete k Dolskému mlýnu autobusem, tak nejbližší, asi 2 km vzdálená autobusová zastávka je ve Vysoké Lípě (odjezd z Děčína).
Historický obrázek Dolského mlýna Zdroj: Volné dílo
Mlýn v proudu historie
Historická fotografie zhotovená kolem roku 1895 ukazuje Dolský mlýn jako dominantní budovu ve skupině stavení a na první pohled je jasné, že nepatřil žádným nuzákům. Na celé řadě pohlednic z počátku 20. století je vidět, že byl Dolský mlýn prosperující podnik. Jeho historie je ale o několik století starší.
Už roku 1515 si tady okolní statkáři nechávali mlít své obilí. Budova mlýnem zůstala, nicméně poté, co se kvůli plavbě dřeva změnilo množství vody a mlýn už se svou původní funkcí skončil, si zdejší museli najít náhradní zdroj obživy.
Uvnitř dolského mlýna Zdroj: Topi Pigula
Díky své poloze se místo stalo oblíbeným cílem výletníků, a tak není divu, že se tu začalo vařit pivo a pálit pálenka. Turistický ruch bezprostředně souvisí se zavedením nedaleké atrakce – splavování soutěsek na lodičkách (jedná se o natolik atraktivní podnik, že se o provozování, respektive o pozemky v bezprostředním okolí soutěsek vedly soudní spory).
Bunkr N2/18/D1
Pro milovníky military historie je zhruba 100 metrů na jihozápad od zříceniny mlýna jedno malé překvapení. Pěchotní bunkr (řopík) vedený pod označením N2/18D1. Jde o jednostranný objekt určený pro vedení boční palby vpravo a odolávající zásahům dělostřeleckých granátů ráže 100 mm. Betonový bunkr s jednou střeleckou místností a ocelovou střílnou pro vedení boční kulometné palby vpravo byl určený pro posádku čtyř mužů. Nestojí osamoceně, v okolí je podobných řopíků celá řada. Směrem na jih ty nejbližší jsou N2/19/D2, N2/20/A-120 lom, N2/21/A-200… Opevnění vede až do Srbské Kamenice.
Pravčická brána
Nedaleko se nachází jedna z dominant celého Národního parku České Švýcarsko. Pravčická brána má ale jedno mínus – na ni je vstup zakázán a k ní vstup zpoplatněn. Pískovcový skalní monument křídového stáří je s rozpětím 26,5 metrů a výškou 16 metrů největší pískovcovou skalní branou v Evropě. Bylo by s podivem, kdyby taková lokace nebyla filmařsky využita. Dánští filmaři tu točili scény pro fantasy Dcera čarodějky a o dekádu dříve zde vznikaly první Letopisy Narnie
Pravčická brána okolo roku 1900 Zdroj: Volné dílo
Současný název Pravčická brána je mimochodem odvozen od jejího německého názvu Prebischtor, přičemž německé slovo tor významově sedí ke slovu brána.
Pyšná princezna na Panské skále
K populární pohádce se váže ještě jedno známé místo – Panská skála. Tento čedičový výchoz z krásně vytvarovaných sloupů, které se odrážejí v jezírku, se stal tak známým, že musela obec Prácheň kvůli náporů turistů vystavět v bezprostřední blízkosti záchytné parkoviště.
Panská skála – romantika, která nestárne Zdroj: Topi Pigula
Panskou skálu najdete nedaleko silnice spojující Prácheň s Kamenickým Šenovem, odkud vede ke skále turistická značka. Jakkoliv to může vypadat, že je nádherná geologická památka ryze přírodního původu, není tomu tak. Odhalené čedičové sloupy jsou součástí bývalého lomu na čedič, který až později spadl pod zákonnou přírodovědnou ochranu.
Jak vidno, Česká republika má skutečně takřka nekonečnou řadu lokací, které stojí za to navštívit – ať už jste filmovými fanoušky, nebo jen rádi poznáváte zajímavá místa.