1. června 2019 13:07

Zázrak rozkvetlé polopouště

Vyprahlou pustinu Namaqualand promění deště v pohádkovou krajinu plnou barevných květů. Počtem rostlinných druhů a bohatstvím sukulentů je tento polopouštní biotop naprosto jedinečným místem nejen v Africe. 

Na konci srpna a na začátku září se severozápadně od Kapského města stane každý rok malý zázrak. Rozkvete polopoušť, a to takovým způsobem, že to skutečně vypadá jako zákrok z hůry.

Většina návštěvníků Kapského města vyráží na výlety na jih a na východ. Mys Dobré naděje na jihu a slavná Garden Road na východ od Kapského města jsou velmi oblíbenými cíli během celého roku. Kdo se ale chystá na jih Afriky na konci srpna nebo na začátku září, měl by si vyšetřit dva tři dny navíc a měl by vyrazit i na severozápad, směrem k hranicím s Namibií, do Namaqualandu – země pradávného afrického kmene bušmanů Nama.

Když mi jeden z mých jihoafrických kamarádů stále dokola opakoval, že jedna z nejkrásnějších věcí, které ve svém životě viděl, byly rozkvetlé pláně Namaqualandu, nechtělo se mi tomu moc věřit. Procestoval křížem krážem celou jižní Afriku a i ze zbytku světa už viděl opravdu pěkný kus. Proč by mu právě rozkvetlá louka měla vyrazit dech? „Je v tom obrovská síla přírody, vzdor, touha dát o sobě vědět, poezie a krása vzešlá v prachu, písku a kamene!“ vysvětloval mi. Chlápek, co už zažil ledacos se přece nepodá sentimentu jen tak pro nic za nic. „Takový jsme my Afrikánci, nikdy jsme nic nedostali zadarmo, všechno jsme si museli vyvzdorovat. Často proti celému světu. A přitom máme pořád dobrou náladu a kveteme,“ dodal.

Namaqualand je vyprahlý polopouštní region o rozloze více než 47 000 km2 (60% rozlohy České republiky). Území se dá podle charakteru krajiny rozdělit do tří teritorií: písečné pobřeží Sandveld, pahorkatinu Hardeveld a planinu Little Bush. Všechna tři teritoria jsou nesmírně zajímavá. Pobřežní písečná krajina se táhne až do hloubky 50km do vnitrozemí a šplhá až do nadmořské výšky 300 metrů. Pahorkatina Hardeveld s nejvyšší horou Rooiberg Peak (1706 m.n.m.) a na planině je typická horská buš.

Pokud je hlavním důvodem kvetení rostlin lákání hmyzích opylovačů, musí rozkvetlá kolonie letniček a sukulentů působit jako nesmírně silný magnet. Tady včely a motýly opravdu neví, kam dřív skočit. Zvláštností je i to, že rostliny, které nepatří k příbuzným čeledím, vytváří podobné květy, aby tak podpořily výsledný dojem skupinového kvetení.

Ačkoliv oficiální květinová trasa „Namaqualand Flower Route“ leží nějakých pět hodin jízdy autem na sever od Kapského města, můžete se pokochat fenoménem rozkvetlé polopouště i mnohem blíže k městu. V malé přírodní rezervaci Posberg Nature Reserve uvidíte louky rozkvetlých letniček s převahou bílé a oranžové barvy, orámované nízkými kopci a divokým skalnatým pobřežím Atlantiku.

Jde o soukromou rezervaci, která má velmi striktní omezení pro pěší pohyb v době kvetení a doporučuji rezervovat si vstupenky pro pěší prohlídku předem. Pěší prohlídka je dlouhá cca 14 km a při dobrém počasí je to skvělá zastávka. Kdo si ale udělá čas, může se vydat až do srdce Namaqualandu, mnohem více na sever, až za městečka Garies, Kamieskroon, Springbok a Port Nolloth. Během cesty ale určitě zastavte na několika místech, která stojí za to. Jen necelých 20 km od městečka Kamieskroon najdete rezervaci Skilpad Wildflower Reserve. 1 000 ha plochy, ostře žluté a oranžové květy gazánií, ideální cesty pro horská kola a dlouhé treky. Skilpad patří bezesporu k hlavním centrům rozkvetlého ráje Namaqualandu.

Hlavním cílem cesty do Namaqualandu bývá Geogap Nature Reserve. Dramatická horská krajina, je zajímavá sama o sobě, a když je navíc „obarvená“ zářivě fialovou, žlutou, oranžovou a růžovou barvou květů letniček, je nesmírně fotogenická. Na území rezervace bylo evidováno téměř 600 druhů rostlin.

Namaqualand získal pozornost guvernéra Kapska Simona van der Stela už v roce 1685, kdy zde byla objevena naleziště mědi a diamantů. Trvalo ale více než 200 let, než se v regiónu začalo opravdu seriózně těžit a než se zde začala vytvářet hospodářská infrastruktura. Díky těžbě obou surovin je oblast ekonomicky stabilní a je v ní i vysoká míra zaměstnanosti.

Pět tipů pro návštěvu Namaqualandu

1. Vyrazte začátkem září. Je velká naděje na sluncem prozářené dny, a i když je ranní chladno (10-12 C), je přes den velmi příjemně. 2. Směřujte do Namaqua National Park, ale neberte návštěvu této rezervace jako jediný cíl. V okolí Kamieskroonu a Springbok je množství malých louček, rozkvetlých do mnoha barev a i samo městečko Kamieskroon hraje barvami. 3. Dovolte si ten luxus, natáhnout se v květinové louce na záda a vnímejte barvený svět a modrou oblohu. Staňte se na okamžik součástí té nádhery. 4. Vybavte se vším potřebným pro piknik a užijte si pikniku s výhledem do krajiny plné barev. 5. Kouzlo je v detailu. Nezapomínejte na to. Dovolte sami sobě vnímat i jednotlivé květina a sukulenty. Překvapí vás jak pestré je osazenstvo Namaqualandu.

Text: Jan Papež, Marco Polo

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'AW-945167604');

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom