Měsíční kameny přináší bohatství i smrt. Těží se v podmínkách připomínajících peklo
Srí Lanka proslula nejen svými slony, ale také doly na vzácné kameny.
"To je měsíční kámen, pane,“ tvrdí mladík promývající ručně těžený písek z hloubky několika desítek metrů. „To je opál,“ oponuje turista. Tentokrát měl pravdu mladý „těžař“. V ruce držel moonstone v hodnotě stovek dolarů a sám pracoval za pár dolarů na hodinu. Ze štoly na rumpálu za ním pomalu stoupal další kýbl písku a v něm možná drahokam.
Přes třicet metrů hluboká, kolmá štola s jen minimální výdřevou vůbec nebudí zdání bezpečí.
Pokud by došlo ke zborcení stěn, pravděpodobnost záchrany člověka by byla minimální. Žádné boční přístupové štoly tady nejsou, zřícení by znamenalo pohřbení zaživa. Hororová představa vůbec není jen teoretickou černou můrou. „Byly hlášeny případy, kdy horníci zemřeli po inhalaci jedovatých plynů, uklouznutí v šachtách, kolapsů stěn atd. Majitel dolů zřídka poskytuje peníze na pohřeb a neplatí rodinám žádnou náhradu. Pokud byl zemřelý ženatý, dostává se jeho rodina pod velký finanční a emocionální stres,“ píší autoři socioekonomické studie zabývající se těžbou drahokamů na Srí Lance.
"Kameny se těží původní technologií," líčí "manager" malého dolu, sám v kravatě, s nehty na rukou pečlivě zastřiženými, zatímco kousek od něj je na laně spouštěn do štoly horník bez přilby a bez rukavic. Nechtíc odhaluje ignorování základních bezpečnostních předpisů.
Slon jako popravčí i domácí mazlíček. To je Srí Lanka
Vývoz kamenů a výroba šperků je na Srí Lance důležitým obchodním artiklem. V posledních letech cena vyvezených kamenů neustále stoupá, jen v letech 1989–1993 se zvedla o více než 20 milionu rupií, což je zhruba 3,5 milionu dolarů. Šperk je filigránská ruční práce s kameny a stříbrem. Snědí dělníci obklopení primitivními brusnými kotouči zpracovávají kameny v hodnotě mnoha tisíců dolarů. Brusírna v Hikaduwě jede na plné obrátky sotva sto metrů od těžní jámy. Proces od vytěžení horniny, jejího propláchnutí a nalezení kamene, přes vytřídění a počátek řemeslného zpracování je neobvykle krátký. Proč taky plýtvat časem a naftou na jeho převoz, proč ztrácet čas, který znamená peníze.
Měsíční kámen se stal symbolem lásky a podle hinduistické tradice se jedná o kámen ze zpevněných měsíčních paprsků. Pomiňme fakt, že měsíční paprsky jsou pouhým doraženým slunečním světlem a ponechme mléčně průsvitnému kameni jeho dávku mystiky. V indických ášramech, položen na žluté látce, bývá uctíván jako posvátný. Tamní védské pověsti dokážou být drastické a až étericky jemné najednou. Že to zní poněkud nelogicky? Posuďte sami. Když propukla lítá bitva mezi Višnuem a démonem Bali, byl Bali tím, kdo prohrál. Jeho tělo dopadlo na zem roztříštěno na mnoho kusů, přičemž každý z nich se při dopadu proměnil v některý ze šperků. Oči, vlastně jejich pouhý lesk, se změnil v měsíční kameny. Podle jiné tradice ty nejkrásnější kusy s jemně modrým nádechem vyplavuje moře každých 21 let v době, kdy je slunce s měsícem v ideální astrologické konstelaci.
Autor: Topi Pigula Od roku 1985 publikoval stovky článků a fotografií v širokém spektru periodik: Koktejl, Inmagazín Hospodářských novin, Mladá fronta, Lidové noviny, Bionoviny. Má na kontě několik vlastních fotografických výstav autorských i spoluautorských u nás i v zahraničí. Zároveň se autorsky podílel na čtyřech knihách (Krkonošská čítanka, Čítanka z Jesenicka, Bioindikace a biomonitoring, Na cestě1). Chcete získat schopnost věštění? Prý k tomu stačí mít během lunárního úplňku v ústech měsíční kámen. V arabských zemích je zase symbolem plodnosti. A Evropa? Tady má mít kámen příznivý vliv na menstruační problémy a bolesti. Jenže Evropa se k této drahokamové odrůdě živce postavila pragmaticky. Na začátku 19. století se jej chopili umělci a designeři slavných jmen. Louis Comfort Tiffany či René Lalique, zástupci směru art nouveau, z něj vytvořili nádherné šperky, které se staly ve své době žhavým módním trendem.
Co vlastně stojí za mléčným leskem draselného živce ze skupiny ortoklasů? Jev odborně zvaný adularescence, tedy interference světla, kterou způsobují střídající se nepatrné vrstvičky minerálu v kameni. Jeho tajemná záře má vlastně pragmatické fyzikální vysvětlení. To ale na jeho kráse nic neubírá. Zkamenělé měsíční světlo budiž pochváleno...