Davos Klosters: od plicních sanatorií po alpský ráj nejen pro finančníky
Davos je nejvýše položeným městem v Evropě. Spolu se sousedním Klosters tvoří jedno z nejzajímavějších horských center nejen kantonu Graubünden.
Švýcarsko je autem mnohem blíž, než si řada Čechů myslí. Z Prahy do Davosu lze dojet za šest a půl hodiny. Z Brna je to sem osm hodin jízdy. Když přijedete do tohoto města proslaveného každoročním zasedáním Světového ekonomického fóra, na chvíli zaváháte, jestli jste v Alpách.
Na rozdíl od klasických alpských domů se sedlovou střechou tady narazíte většinou na stavby s rovnou střechou. Jak je to možné? Od poloviny 19. století do půlky 20. století bylo toto město v nadmořské výšce 1560 metrů světově věhlasnými klimatickými lázněmi. Přijížděli sem pacienti s plicními chorobami. A k lázeňskému městu se hodily domy s plochým vrškem. Jakmile s koncem druhé světové války medicína objevila streptomycin jako konečně účinný lék na tuberkulózu, začala velká proměna Davosu. Nemocné nahradili turisté. I ti sem přijíždějí z celého světa.
Největším hitem letních dovolených v horském středisku Davos Klosters je nabídka all-inclusive. Speciální kartu získává každý, kdo se tu ubytuje byť na jednu jedinou noc. Za jízdu všemi hlavními lanovkami – včetně té na Jakobshorn a zubačkou na Parsenn – se neplatí. Zdarma jsou v rámci all-inclusive také místní autobusy nebo celoročně využívaná venkovní ledová plocha k bruslení.
Na kopcích nad Davosem čekají na turisty a cyklisty nejen nádherné trasy. Za návštěvu stojí například výrobna sýrů Clavadeler Alp. Najdete ji necelou hodinu chůze od mezistanice lanovky mířící na Jakobshorn. Je otevřená od června do října a její návštěvníci se ocitají přímo uprostřed malé alpské sýrárny. Ve Švýcarsku se přitom hodně rozlišuje mezi sýry vyrobenými nahoře přímo u horských pastvin (Alpkäse) a těmi, které se produkují dole v údolí (Bergkäse – horský sýr). Většímu uznání se těší sýr Alpkäse.
Z Davosu lze zamířit také na protější slavný kopec, na který se není možné dostat jinak než zubačkou podobnou té, jaká jezdí v Praze na Petřín. Vyjedete k dříve nejslavnějšímu davoskému sanatoriu a dnes hotelu Schatzalp. Jeho součástí je také botanická zahrada s rozlohou pět hektarů. Zaujme nejen milovníky alpské květeny.
Kdo vyrazí do Davosu s dětmi, přivítá možnost navštívit lanový park s bikeparkem Färich. Cestou zpátky do města si je možné zdarma prohlédnout Heimatmuseum, které ukazuje, jak se v Davosu a okolí žilo dříve.
PR Sdělení