Žralok vykousnul plavci velkou díru do břicha. Přilákalo ho k němu zařízení, jež ho naopak mělo odehnat

Když žraloci útočí VIII (2) – žraloček brazilský

Malý, ale extrémně nebezpečný. Žraloček brazilský (Isistius brasiliensis) svou kořist nezabíjí, způsobí jí však děsivé rány.

Eric Schall je dálkový plavec, který se specializuje na zdolávání rozlehlých vodních ploch mezi dvěma ostrovy. V březnu 2019 se vypravil na Havajské ostrovy, aby se popral s nejdelší přeplavbou v rámci výzvy Oceans Seven, kterou je 42 kilometrů široký Kaiwi Channel mezi ostrovy Molokai a Oahu. Průliv je pověstný zrádnými proudy, větrným počasím a přítomností mnoha druhů žraloků, před nimiž má plavce chránit takzvaný žraločí štít. Tvoří ho asi tři metry dlouhé lano vlečené doprovodným kajakem a napájené z baterie, jež vytváří elektrické pole a odpuzuje žraloky.

Přečtěte si také: Druhý největší žralok světa se lovil kvůli oleji. Podívejte se, jak otevírá svou gigantickou tlamu

Nečekaný útok

Eric měl ale smůlu. Po pěti hodinách plavání ze stometrových hlubin (maximální hloubka v průlivu je 700 metrů) přilákal tajemného predátora, který se do něj zakousl. Plavec pocítil pálivou bolest na břiše, která byla jasným signálem, že se stalo něco vážného a s plaváním je konec. Dotkl se kajaku, což automaticky znamená diskvalifikaci a požádal o pomoc.

Kajakář přivolal rychlý člun, který Erica naložil a zamířil s ním ke břehu. Posádka na palubě zjistila, že Eric silně krvácí z břicha. Šlo o minuty. „Okamžitě mě převezli na operační sál. Tam jsem zjistil, že mám v břiše díru tak devět centimetrů širokou a čtyři centimetry hlubokou,“ popsal Eric Schall své zranění v pořadu Když žraloci útočí na Prima ZOOM. K sešití rány bylo zapotřebí 26 stehů, rekonvalescence byla dlouhá a náročná. „Trvalo mi celý rok, než jsem se dokázal znovu narovnat,“ potvrdil Eric.

Záhadný žralok přitahovaný elektrickým polem

O tři týdny později byl ve stejné oblasti napaden další plavec a jen několik měsíců poté vyděsil obyvatele Havajských ostrovů třetí útok. Mohl za sérií útoků stát žralok bílý, případně žralok tygří, jejichž apetit je proslulý? Ve vodách Havaje žije nejméně čtyřicet druhů žraloků, stopy po útocích ale mluvily jasnou řečí. Jejich pachatelem byl žraloček brazilský.

Tento asi 60 centimetrů dlouhý žralok není na první pohled ničím nápadný. Je ale vyzbrojen nesmírně účinnou zbraní – tlamou plnou neúměrně velkých zubů. Při útoku se nejprve přisaje ke své kořisti pomocí masitých rtů a pak do ní zaboří spodní čelist. Žralok poté buď vykousne velký kus masa, nebo začne rotovat kolem své osy, až maso vyřízne. Tímto způsobem běžně napadá velké mořské živočichy, jako jsou mečouni, tuňáci, delfíni nebo velryby. Člověk se cílem útoku stane víceméně náhodou, když dojde k záměně s kořistí.

Mohlo by vás také zajímat: Žralok ve slovenském jezeře? Koupající vyděsila „obluda“ u hladiny, lidé na sítích klidní emoce

Proč žraloka nezahnal protižraločí štít, vysvětlil mořský biolog James Anderson. „Jednou ze zajímavostí ohledně žraločků brazilských je, že je přitahují neobvyklá elektrická pole. Jsou známí tím, že poškozují podmořské kabely, které dokážou dokonce prokousnout. Útočí i na sonarová zařízení ponorek – a to tak často, že bylo nutné proti nim vyvinout speciální ochranu,“ popsal zvláštní choutky tohoto druhu žraloka.

Zdroj: Trackingsharks.com, OpenWaterPedia.com

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom