Jednu z nejnebezpečnějších bakterií současnosti ničí koření, které máme všichni v kuchyni!
Víte, čím zabít bakterii Escherichia coli? Skořicí!
Stačí skořice smíchaná s jablečným džusem a bakterie Escherichia coli se může vydat na cestu do nenávratna. Opravdu je to tak snadné?
Bakterie Escherichia coli je nedílnou součástí střevní výstelky teplokrevných živočichů včetně člověka a v naprosté většině případů nedělá nic nepříjemného. Ostatně náš druh je touto bakterií kolonizován od narození. Ovšem pokud se bakterie nepříjemně namnoží, stane se strašákem a původcem (mimo jiné) velmi úporných průjmů. Navíc si poměrně rychle dokáže vytvořit rezistenci k podávaným antbiotikům, které následně jako léčivo přestanou zabírat. Prostě na jednu stranu je E. coli normální součástí naší střevní mikroflory a na stranu druhou nepříjemným, byť poměrně dobře prozkoumaným a dlouhodobě sledovaným, strašákem.
Nemoci nejsou neléčitelné!
Čím dál častěji jsme konfrontováni s tím, že naše nemoci jsou léčitelné pomocí obsahových látek nacházejících se v rostlinách, jež ani nemusíme považovat za léčivé. Léčivé účinky skořice jsou sice dlouhodobě sledované, nicméně běžně je lusk této liány používán v kuchyni do jablečných koláčů, ochucuje se jím „lepší“ káva, používá se jako koření zejména ke sladkým jídlům, ale jako léčivo v klasické „západní“ medicíně příliš využíván není. Před časem vědci z Kansas State University prezentovali výzkum, během něhož infikovali silnou dávkou bakterie Escherichia coli jablečný džus smíchaný se skořicí. Výsledek je šokoval. Do roztoku bylo v rámci pokusu dodáno zhruba jeden milion bakterií E. coli O157:H7.
Zároveň jablečný džus obsahoval jednu čajovou lžičku (0,3 procenta celkového množství) skořice. Během tří dnů a při pokojové teplotě 25 °C došlo ke snížení počtu bakterií o 99,5 % . "Tento výzkum ukazuje, že použití samotné skořice konzervované v jablečné šťávě má nejen aromatizační účinek, ale může snížit množství E. coli. Skořice může pomoci chránit spotřebitele před bakteriemi, které mohou být v nepasterovaných šťávách a zároveň může částečně nebo zcela nahradit konzervační látky v potravinách, přičemž stále bude zachována jejich bezpečnost," řekl vedoucí výzkumu Erdogan Ceylan, Ph.D. "Mít jídlo ovoněné skořicí a ještě zvýšit záruku jeho bezpečnosti, to zní jako velmi dobrá zpráva. "Pokud skořice může vyřadit E. coli (konkrétně kmen O157: H7), jeden z nejvíce virulentní alimentárních mikroorganismů dneška, bude určitě mít antimikrobiální účinky na jiné běžné bakterie, jako je Salmonella a Campylobacter," poznamenal Daniel YC Fung, Ph. D., profesor na Kansas State University, který dohlížel na výzkum.
Výzkumníci v potravinářském průmyslu neustále hledají nové možnosti, jak ochránit spotřebitele před možnou kontaminací jídla. V rámci v minulosti vedených výzkumů se ukazuje, že skořice, hřebíček a česnek patří mezi výrazné hráče na poli jeho přirozené ochrany. Hledají se nejen látky pocházející z přírody, ale i nová chemická konzervační aditiva. Chemický výzkum a jeho aplikace je dnes na tak rozvinuté úrovni, že takzvaná „éčka“ vycházejí v porovnáním s čistě přírodními činidly výrazně levněji. Přesto se ale nachází čím dál silnější skupina lidí, hledající alternativu v přírodních substancích. A pro ty je voňavá skořice dobrá zpráva. Mimochodem víte, že skořice, tedy správně skořicovník ceylonský (Cinnamomum zeylanicum) patří mezi orchideje?
Text: Topi Pigula