V Rusku se otevřela nová obří díra: tentokrát vinou člověka
Jen pár metrů od domů se propadla země. Kde jinde než v Rusku...
O fenoménu záhadných děr, které se stále častěji objevují na Sibiři, jsme psali už několikrát. A tady je další novinka: jedna z největších děr se tento týden provalila v oblasti Perm, přímo uprostřed města…
Naštěstí se jedná o město opuštěné, které dříve sloužilo jako hornická osada u potašovéhu dolu. A právě důl je příčinou vzniku obrovské díry velké asi 25 x 35 metrů. Také tento důl je už opuštěný – proč se 18. listopadu zcela propadl, není úplně jasné a těžařská společnost to teprve vyšetřuje.
Proč? Jen pár kilometrů odsud, u města Uralkali, totiž leží velké fungující doly Solikamsk-1 a Solikamsk-2, kde se těží potaš dodnes. Novináři upozorňují, že tyto incidenty bývají jen málokdy izolované a může následovat další propad, tentokrát třeba i v hlavním dole. Šéfové těžařské společnosti to popírají a tvrdí, že žádné další riziko nehrozí ani dolu ani městům poblíž...
Podle odhadů geologů se díra ještě zvětší, podle starosty Permu zřejmě na dvojnásobek. Nehrozí však žádná rizika, údajně…
Co je potaš?
Potaš je vlastně zastaralý (ale stále používaný) výraz pro uhličitan draselný, také se mu říká salajka. Jde o jednu z látek, na níž je naše civilizace závislá, ale jen málokdo o ní něco ví. Používá se převážně při výrobě skla, v textilním a papírenském průmyslu, při výrobě mazlavých mýdel, je součástí pracích prášků, při výrobě pigmentů, v barvířství a běličství a při praní vlny, při výrobě léků, v analytické chemii a mnohde jinde. Používá se také pro přípravu kyanidu draselného a také v zemědělství jako umělé hnojivo, také se používá ve vodních hasicích přístrojích.(wiki)
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: