reklama

Turci rekonstruovali vzácné křesťanské mozaiky. Dopadlo to hrozně!

Turecká rekonstrukce Foto: Turecká rekonstrukceFoto: All

Restaurátorský průšvih, jaký tu už dlouho nebyl...

V tureckém městě Antakya mají muzeum, které shromažďuje vzácné starověké i středověké mozaiky. Jde o druhé největší muzeum svého druhu na světě. O to větším překvapením je, že právě zde restaurátoři prakticky zničili nejméně 10 výjimečně vzácných mozaik.

Skandál se provalil, když na něj upozornil jeden z místních restaurátorů. Jde o mozaiky z období Římské říše, část z nich má nevyčíslitelnou hodnotu. „Jsou zničené, staly se teď karikaturami sama sebe,“ popsal problém Mehmet Daskapan.

Mezi mozaikami, které byly takto poničené, se nachází například slavné obětování Izáka a další známé scény. „Některé kameny v mozaice chybí, jiné jsou tam přidány, další jsou na špatných místech,“ vysvětlil Daskapan.

Turecká rekonstrukce, druhý příklad Foto:

Vedení muzea zatím vyčkává na vyšetřování, jež bude mít za úkol zjistit, kdo vše zavinil. První zpráva vyšetřovatelů ho ale asi nepotěšila – byl vydán okamžitý zákaz jakýchkoliv restauračních prací…

Podobných skandálů se v restaurátorském řemesle objevilo v poslední době už víc. Například roku 2012 se pokusila španělská restaurátorka opravit vzácné fresky z 19. století – a výsledek byl hrozný. A před několika měsíci zase v Egyptě řemeslníci zřejmě nenávratně poničili masku faraona Tutanchamona…

Turecká rekonstrukce, třetí příklad Foto:

Turecká rekonstrukce, třetí příklad

První pražské slůně živě ze ZOO Praha

reklama