reklama

Rusové míří do hlubokého vesmíru. Prvním krokem je měsíční základna

Hluboký vesmír v představách malíře Foto: Hluboký vesmír v představách malířeFoto: All

Rusko plánuje mise na Měsíc, chce tam budovat základny...

Rusko chce koncem příštího desetiletí zahájit "plnohodnotné využívání" Měsíce: chce tam vysílat pilotované mise a budovat své základny. Na poradě v Hvězdném městečku u Moskvy to podle agentury ITAR-TASS prohlásil šéf Roskosmosu Oleg Ostapenko. Do té doby hodlá ruská kosmická agentura na Měsíc posílat automatické sondy.

"Koncem příštího desetiletí dokončíme zkoušky supertěžké nosné rakety a zahájíme plnohodnotné využívání Měsíce," řekl Ostapenko. "Ve stejné době na základě dat získaných z automatických sond určíme místa nejvhodnější pro přistání našich výsadků a pro budování měsíčních základen," řekl šéf Roskosmosu.

Co je skutečný cíl?

Příprava na měsíční výpravy podle Ostapenka už začala. Roskosmos vyvíjí nový typ pilotované kosmické lodi, který se spolu s novou supertěžkou nosnou raketou stane základem budoucího kosmického dopravního systému. Ten bude schopen dopravovat posádky nejen na Měsíc, ale "perspektivně i do hlubokého vesmíru", řekl Ostapenko.

Ruskou kosmonautiku v minulých letech stihla řada neúspěchů včetně nevydařených startů raket a zmařených vědeckých projektů. Celé odvětví kosmického průmyslu prošlo personálními otřesy a reorganizací, která vyústila v koncepci rozvoje ruské kosmonautiky na léta 2016–25. "Máme všechny důvody domnívat se, že všechny dnes vytyčené plány splníme," prohlásil na poradě Ostapenko.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHitlerova jaderná bomba Foto:
20.00
DNES V TVStrážci nebes Foto:
21.10
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama

\n