reklama

Polovina lidí narozených po roce 1960 dostane rakovinu

Výzkum rakoviny Foto: Výzkum rakovinyFoto: All

Tento výzkum sice pochází z Velké Británie, podle všeho jsou statistické údaje velmi podobné po celé Evropě.

Nové údaje o rakovině jsou výrazně negativnější než starší odhady počtu nemocných. Zatímco minulá zpráva organizace Cancer Research UK (CRUK) ještě věřila, že rakovinou onemocní „jen“ každý třetí člověk narozený po roce 1960, nová data ukazují, že to bude už každý druhý…

Problém spočívá v tom, že rakovina je dnes především chorobou vysokého věku – přes 60 procent všech případů této choroby je diagnostikováno u osob ve věku nad 65 let. A protože se v současné době lidé dožívají stále vyššího věku, stoupá tak i počet případů rakoviny.

Vliv prostředí, znečištění a dalších vlivů je vůči tomuto dominantnímu faktoru sice menší, ale rozhodně ne zcela zanedbatelný. Právě proto je u osob narozených do roku 1960 šance získat rakovinu stále 1/3, kdežto u těch později narozených stoupá.

Anketa

Chtěli byste umřít na rakovinu?

hlasovat
hlasovat
hlasovat

 

Muži jsou přitom ohroženi více: rakovinu na vlastní kůži zažije 53,5 mužů, zatímco u žen to bude „jen“ 47,5 procent. Podle autorů studie však existuje řada způsobů, jak tato nepříznivá čísla pozitivně ovlivnit. Změna životního stylu může změnit mnoho k lepšímu.

A navíc stejně jako bude rakoviny v budoucích letech přibývat, bude stejným a možná dokonce i vyšším tempem přibývat těch, kdo ze souboje s rakovinou vyjdou jako vítězové. Moc si to neuvědomujeme, ale šance přežít rakovinu je už dnes výrazně vyšší než v minulosti. Podle britských statistik CRUK počet lidí, kteří se z rakoviny vyléčili, stoupl oproti 70. letům 20. století na dvojnásobek.

Řada autorů je dokonce ještě optimističtějších a věří, že se lidstvo vyrovná s rakovinou úplně. Nikoliv ale jedním zázračným lékem - rakoviny existuje asi 200 zákaldních druhů, takže nějaká jednotká léčba nepřipadá v úvahu. Ale věda jde vpřed tak rychle, že je docela pravděpodobný i následující scénář:

Článek

Přestane být rakovina problém? Foto:

Rakovina by v roce 2050 téměř nemusela zabíjet

Díky lepším technologiím, lékům a životnímu stylu budeme schopni nemoci předcházet.

 

MOHLO BY VÁS ZAJíMAT:

Článek

Umírání na rakovinu... Foto:

Rakovina je nejlepší způsob, jak zemřít – tvrdí expert na smrt

Po smrti, jakou přináší rakovina, by podle známého odborníka, naši předkové toužili…

 

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVHellboy 2: Zlatá armáda Foto:
20.00
DNES V TVŽiví mrtví Foto:
22.40
DNES V TVTristan a Isolda Foto:
20.15
DNES V TVDnes zemřeš Foto:
22.50
DNES V TVMordparta Foto:
20.15
DNES V TVOčima Josefa Klímy Foto:
21.30
DNES V TVCizinka Foto:
22.20

reklama