reklama

Plánuje se první vesmírný koncert! Z kosmu zazpívá Sarah Brightmanová

Sarah Brightmanová poletí do vesmíru Foto: Sarah Brightmanová poletí do vesmíruFoto: All

Definitivní důkaz, že kosmonautika je zcela ve slepé uličce...

Britská sopranistka Sarah Brightmanová se hodlá stát první profesionální pěvkyní na světě, která vystoupí v kosmu, konkrétně na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Brightmanová k tomu se skladatelem Andrewem Lloydem Webberem připravuje novou píseň. Její let k ISS v ruské raketě Sojuz je plánován na 1. září. Umělkyně to uvedla na úterní tiskové konferenci v Londýně.

Čtyřiapadesátiletá Brightmanová, která má podle agentury AP za cestu do vesmíru celkem zaplatit více než 52 milionů dolarů (přes 1,3 miliardy korun) a strávit na ISS deset dní, se stane osmým vesmírným turistou na ISS a prvním za posledních šest let. Předchozím byl v roce 2009 kanadský miliardář Guy Laliberté, zakladatel světoznámého Slunečního cirkusu.

"Ráda bych z vesmíru něco zazpívala. Snažíme se vyřešit všechny technické detaily. Očividně je to dost složitá věc. Snažím se najít skladbu, která je krásná a jednoduchá svým vzkazem. Také nemá být příliš těžká k zazpívání," řekla Brightmanová, která po světě prodala kolem 30 milionů alb.

Operní a popová zpěvačka potvrdila, že v lednu zahájila tvrdý výcvik v Hvězdném městečku u Moskvy. Učí se mluvit rusky, absolvuje fyzický a psychický trénink, seznamuje se s veškerým vesmírným vybavením a připravuje se na start rakety pomocí simulátorů. "Je to jako mít slona na hrudi. Jinak nedokážu popsat, jaký mám pocit v centrifuze," řekla novinářům Brightmanová. O cestě do kosmu snila od roku 1969, kdy jako devítiletá viděla přistání amerických astronautů na Měsíci.

ČTK

První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAutosalon Foto:
20.15
DNES V TVHluboko v lesích Foto:
22.25
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVdavinci 1. díl - Obrázek 3 Foto:
21.35

reklama