reklama

Kolik místa by zabraly sluneční panely na zásobování celé Země?

Solární mapa světa Foto: Solární mapa světaFoto: All

Budete se divit, ale celá naše civilizace by měla po problémech s elektřinou, kdyby se pokrylo poměrně malé území…

Energie. Všechno se točí kolem ní: kolik budeme mít jídla, jak levně (a jestli vůbec) budeme jezdit, co všechno vyrobíme. Ale kde a jak ji vzít, to se stává čím dál tím větším problémem…

Mnoho expertů věří, že cesta k levné a všem dostupné energii spočívá ve Slunci. Proti solárním panelům sice existuje spousta logických námitek, ale jednu nepopiratelnou výhodu mají: energie k nám opravdu přichází úplně sama zdarma. Jen ji zpracovat a uchovat…

Poslední údaje o globální spotřebě elektřiny říkají, že celé lidstvo „sežere“ asi 21 milionů GWh. Zdá se vám to hodně? Slunce takovou energii vyrobí za okamžik. Teď německá energetička spočítala, kolik půdy bychom na Zemi museli věnovat solárním panelům, které by zajistily stoprocentní pokrytí našich potřeb. Podívejte se, jak málo prostoru to je:

 Solární mapa světaZkratka D znamená Německo, EU Německo a Welt je spotřeba celého světa...

A co cena?

I ta by mohla jít už velmi brzy hodně dolů. Tedy ona už klesá hodně teď, ale za pár let by mohla spadnout ještě níž. Před několika týdny oznámili vědci z univerzity v Liverpoolu, jak vyřešit nejpalčivější problém solárních panelů – jmenuje se chlorid kadmia. Právě bez této jedovaté a navíc drahé látky se zatím sluneční panely nemohly obejít, ale teď je s tím zřejmě amen.

Podle všeho by se dal bez problémů nahradit oxidem hořčíku, který neškodný. A cena? Ta je dokonce stokrát nižší než u oxidu kadmia!

Kde to jde?

Asi nejlepším příkladem země, která na solární energii vsadila a funguje jí to, je Německo. To se před několika lety rozhodlo, že si elektřinu zajistí hlavně ze Slunce. A, i když to zní jako sci-fi cíl, zdá se, že se mu blíží. 9. června letošního roku se podařilo vyrobit polovinu celé spotřeby právě v solárních panelech!

Článek

Los na solární silnici

Solární dálnice slibují vyřešit dvě mouchy jednou ranou. Ale...

Mohly by pomoci řešit globální energetický hlad, prozatím však panují pochyby, zdali vůbec dokážou nahradit stávající asfaltové silnice.

Pokud jste příznivci myšlenky obnovitelných zdrojů, máme pro vás ještě veselejší čísla: celých 74 procent energie vyrobené v Německu pochází z obnovitelných zdrojů! 9. červen se stal výjimečným i něčím jiným: díky tomu, kolik energie 1,4 milionů německých solárních systémů vyrobilo, se podařilo zcela přesytit německou poptávku. Toho dne ceny elektřiny na energetických burzách v Německu spadly do záporných čísel!

Samozřejmě to přináší i velké množství dost zásadních problémů, především v tlaku na rozvodnou síť. Němci se na to ale připravují, do roku 2050 by chtěli mít obnovitelnými zdroji pokrytou celou spotřebu své země…

Článek

Gemasolar

Zachrání solární elektrárny naši civilizaci? Anebo nás vedou do pekla?

Solární fotovoltaické panely už mají 60 roků. Výročí slaví právě teď – tak je dobré říct si, jestli mají vůbec význam...
První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
DNES V TVAfričan Foto:
20.15
DNES V TVPredátor 2 Foto:
22.20
DNES V TVPřístav Foto:
20.15
DNES V TVČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT Foto:
21.30
DNES V TVPrávem odsouzeni Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama