reklama

Absolutně zblízka! Sonda Rosetta přinesla nové fotky komety

Nejnovější snímky komety Čurjumov Gerasimov - Obrázek 1 Foto: Nejnovější snímky komety Čurjumov Gerasimov - Obrázek 1Foto: ESA

Sonda Rosetta poslala 16 snímků komety Čurjumov-Gerasimenko...

Evropská vesmírná agentura (ESA) včera zveřejnila šestnáct snímků komety Čurjumov-Gerasimenko, které pořídila sonda Rosetta v sobotu během nejtěsnějšího průletu nad povrchem komety.

Nejvíce se Rosetta ke kometě přiblížila ve 13.41 SEČ na pouhých šest kilometrů, a to nad takzvanou Imhotepovou oblastí. Během neděle pak vědci stahovali fotografie, které později upravili do čtyř montáží.

První z nich ukazuje kometu ze vzdálenosti 35 kilometrů, druhá z 8,9 kilometrů, třetí z 12,6 kilometrů a čtvrtá z 31,6 kilometrů. Podle vědců je přitom vzhledem k relativně dlouhé době uplynulé od pořízení prvního a čtvrtého snímku a s tím spojené rotace komety a pohybu Rosetty v mezičase obtížné vytvořit zcela přesný obraz. Během průletu bylo Slunce v postavení přímo za Rosettou, snímky jsou tudíž velmi dobře osvětlené.

 

Rosetta se nyní pohybuje ve směru od komety, v úterý se dostane do vzdálenosti zhruba 255 kilometrů od jejího středu. Při dalších těsných průletech se sonda ke kometě přiblíží nanejvýš na deset kilometrů.

Loni v listopadu Rosetta po desetileté pouti vesmírem na kometu Čurjumov-Gerasimenko vypustila průzkumného robota Philae. Ten se ale teď kvůli nedostatku energie nachází ve stavu hibernace.

Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty agentury ESA. Vědci jejím prostřednictvím chtějí poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardami let.

ČTK

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Článek

Na kometě, Philae Foto:

Jaké zvuky vydává kometa? Poslechněte si to!

Němci zveřejnili zvukový záznam prvního setkání sondy s kometou


První pražské slůně živě ze ZOO Praha
TV PROGRAM
Za hranice všednosti Foto:
10:40 11:15
3%
DNES V TVEvoluce zla Foto:
20.00
DNES V TVAmerická 70. léta Foto:
21.10
DNES V TVMoto cestou necestou Foto:
20.15
DNES V TVLara Croft: Tomb Raider Foto:
20.15
DNES V TVPrinc a pruďas Foto:
22.20
DNES V TVOhnivý kuře Foto:
20.15
DNES V TVTOP STAR magazín Foto:
21.35
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
20.15
DNES V TVSběratelé kostí Foto:
21.15

reklama