Rozhovor: Jak se žije v Americe? (2/2)
Už vás někdy napadlo, jaké to asi je, žít v zahraničí? Opravdu odchází většina lidí do ciziny za prací a možností lepšího výdělku? A co všechno takové odstěhování obnáší? Jak moc jsou kultury zemí odlišné a co je v začátcích nejtěžší? Pokračování příběhu Markéty, která žije 12 let v USA.
Předchozí část rozhovoru naleznete zde: Jak se žije v Americe? (1/2)
Cítíš se v Americe jako doma?
Hodně lidí se mě ptá, kde jsem víc doma. Tady nebo v Čechách. Já jim na to vždy odpovím, že mám domovy dva. Nejde se rozhodnout, kde to mám raději. Když jsem doma v Coloradu, stýská se mi po Čechách a když přijedu na měsíc do Čech, stýská se mi po Coloradu. Každá země má něco svého, něco jiného a já mohu být jen šťastná, že mohu mít obojí.
Pro mě osobně je život v USA velice snadný. Můj manžel vydělá dostatek peněz, takže uživí nejen sebe a mě, ale i své dva syny z předchozího manželství. Nikdy jsem nebyla proti tomu, abych pracovala, ale když mi manžel nabídl, že by bylo fajn, abych zůstala doma a starala se o dům místo chození do práce, neodmítla jsem.
Můj manžel vždy říká, že z obyčejného domu dělám domov, a to je pro něj moc důležité. Jeho předchozí manželka hodně pracovala a na udržování nebo zvelebování domu neměla ani čas ani náladu. Vlastně si na spoustu věcí najímali lidi. Proto je teď můj manžel rád, že to dělám já, a navíc i ráda. Moc mě baví starat se o zahradu a zdobit dům na svátky (Velikonoce, Vánoce, Halloween…). Nikdy by mě nenapadlo, že jednou budu (jak se tady říká) housewife, teda žena v domácnosti.
Nikdy by mě nenapadlo, že ze mě jednou bude žena v domácnosti Zdroj: Markéta Murray
Je to pro mě vlastně ideální život. Mám čas na sport, který mě velice baví a mám „práci”, kterou dělám hrozně ráda. Když jsem žila v Čechách, ani ve snu mě nenapadlo, že takhle jednou „dopadnu“.
Co je lepší na žití v Americe než v ČR?
Na americké kultuře se mi nejvíc líbí, jak jsou k sobě lidé milí. Když tu člověk žije déle, ani si to postupem času neuvědomuje. Bere to jako samozřejmost. Pokaždé se mi to ale připomene, když se vrátím do Evropy.
V Evropě (nemluvím jen o Čechách) jsou lidé více odcizení. Moc se o ostatní lidi nezajímají a nejsou ani moc ochotní pomoci, každý se stará jen sám o sebe. V Americe jsou lidé milejší, více usměvaví, ochotní nabídnout pomoc, rádi si začnou povídat s úplně cizím člověkem. To samé platí například v obchodech.
Mockrát se mi v Čechách stalo, že jsem vešla do prodejny těstě před zavírací dobou a prodavačky byly otrávené a výrazně mě upozorňovaly, že už budou zavírat, tak ať si koukám pospíšit (a nezapomněly se celou dobu významně dívat na hodinky).
To se mi za celou dobu tady nikdy nestalo. Pro Američany to není jen pracovní doba a v 6 se prostě končí a hotovo. Tady přijde zákazník, a to je pro ně příležitost na další tržby. Klidně mě nechají procházet prodejnou, dívat se na zboží a vybírat nebo zkoušet, co se mi líbí. A co je nejdůležitější, stále s úsměvem.
Říká se, že Američani jsou falešní. Já si to nemyslím. A i kdyby, raději budu mít falešně milou prodavačku než někoho, kdo mě bude z obchodu vyhazovat.
Přijde mi, že Američani tady v Coloradu žijí méně stresující život než v Evropě. Sice tvrdě pracují, ale pak si místo toho, aby si sedli k televizi, jdou zaběhat, projet se na kole, nebo jdou na výlet. A to je drží v dobré náladě.
Sport nás drží v dobré náladě, USA Zdroj: Markéta Murray
Co je lepší na žití v ČR než v Americe?
Spousta věcí je lepší v Evropě (Čechách). Určitě mi tu chybí kultura, kterou jsem měla v Praze neustále k dispozici.
Také mi tu chybí hromadná doprava. Člověk bez auta je tu jak bez nohou. Je velice složité (zvláště na předměstích) se kamkoliv dostat, pokud zrovna člověk nemá své vlastní vozidlo. Nehledě na to, že když si jde člověk sednout na skleničku a je tam autem, vzniká problém (i když americké zákony umožňují vypít malé množství alkoholu a sednout za volant).
Co ti nejvíce chybí z české kultury
Jen tak si vyjít do Starého Města a podívat se na kostely, hrady, výstavy, koncerty… Tady to moc není (hlavně ty hrady a staré kostely). Také mi tu chybí se jen tak procházet po ulicích, zajít na skleničku (a nemuset se bát, jak se pak dostat domů, protože na rozdíl od USA hromadná doprava v Praze funguje úžasně) a posedět s vínem na břehu řeky. Zákony týkající se alkoholu jsou v USA naprosto nesmyslné.
Jak často jezdíš domů?
Snažím se jezdit každý druhý rok, ale chtěla bych častěji. Většinou jedu na měsíc, abych si Čechy a rodinu pořádně užila. Do Čech jezdím velice ráda. Hlavně kvůli rodině. Pokaždé tam strávím fantastický čas. Určitě nejtěžší na tom, žít v USA, je žít tam bez mé české rodiny. Naštěstí v dnešní době Skypu, Viberu a vůbec větší dostupnosti letenek, je kontakt s rodinou mnohem snazší.
Díky za rozhovor!