Návod: Jak zvládnout nejkrásnější národní parky USA za týden? 1. část

Národní parky USA jsem si vždycky nechávala na důchod. Stejně jako celou USA. Nikdy jsem nerozuměla tomu, proč bych místo do Patagonie měla jet do New Yorku a proč bych samotu v Himálaji měla vyměnit za stání v hloučku tisíce turistů nad Grand Canyonem? Vše se však změnilo, jak už to tak bývá, s partnerem.

Jak jste si představovali Spojené státy americké vy? Já jako obrovskou zemi, plnou tlustých lidí pojídajících hamburgery, držíce půl litrové kelímky s Coca-Colou, v druhé ruce iPhone, na tváři umělý úsměv. Vše se to ukázalo jako pravda, až na to, že kelímky nemají půl litrové, ale litrové.

No dobře, musím uznat, že se tam pohybují i lidé hubení a že tam jedí i jiné pokrmy než hamburgery. Na Americe se mi líbí, že je jiná. Globalizace sice pokročila, ale stále tu koupíte spousty věcí, o kterých v Evropě nemáme ani tucha. Rozdílnost kultur je super, pokud si tedy zrovna nechcete popovídat o tom, jak daleko jste se byli projít, na jak vysoký kopec jste vylezli, kolik si chcete dát polévky a jak je co velké. Nemluvě o kupování bot a oblečení. To je pak někdy obtíž se dorozumět.

Když mi navíc poslíček ve výtahu oznámil, že je venku 56 stupňů a já tam málem zmrzla, vedlo mě to k zamyšlení, proč se prostě tenkrát, co se jednotek týče, kluci a holky nějk líp nedomluvili.

Proč jsem se vydala do USA

Jak jsem již zmínila – USA nikdy nepatřila mezi mé vysněné destinace. Jenže pak se jednoho dne vše změnilo. Potkala jsem Briana, který pochází z onoho Nového Světa, země nepřeberných možností, kde vás v prádelně varují, abyste neprali lidi. To celou situaci změnilo, poněvadž mi chtěl ukázat kus svého rodného kontinentu a já, vzhledem ke své náklonosti k němu, nemohla říci ne.

Vyrazili jsme cestovat na deset dní. Co se dá v Americe stihnout za deset dní? Kam vyrazit? Na co se zaměřit? Brian měl jasno – „jestli něco musíš vidět, tak to jsou národní parky.“ A tak se stalo, že jsem se vydala do národních parků ještě před dosažením věku třiceti let (bez jakéhokoli důchodu).

Také plánujete jet do Ameriky? Nebo nad tím zatím jen uvažujete? Chtěli byste stihnout co nejvíce z přírody, ale máte málo času? Přečtěte si následující tipy:

Jakým způsobem cestovat?

Způsobů, jak procestovat národní parky USA, je několik. Pokud však chcete být pány svého času a chcete vyrazit na vlastní pěst (a zároveň nepatříte mezi ty, kteří si mohou dovolit pronajmout si helikoptéru s pilotem), pak jediná možnost je, půjčit si auto. Pro dobrodružnější typy samozřejmě přichází v úvahu i stopování, ale tady opět přichází potíž, pokud nemáte dostatek času.

V tomto okamžiku si asi říkáte – no jo, ale do jaké oblasti vyrazit? Kde si auto pronajmout? A jaké? Bude mi tam platit řidičský průkaz? Odkud a kam mám jet? Mohu vrátit auto na jiném místě, než kde si ho půjčím? A tím sled otázek zcela jistě nekončí. Pojďme si to projít pěkně popořádku.

Jak na rezervaci auta?

Začněme u řidičského průkazu – ten vám v USA platí pouze současně s doložením mezinárodního řidičského oprávnění (šedé „knížečky“, která vypadá spíše jako vězeňská průkazka, pokud tedy něco takového existuje). Mezinárodní řidičský průkaz vám vydají na počkání a za úplatek 50 Kč na obecním úřadě obce s rozšířenou pravomocí, v Praze pak na Magistrátu hlavního města.

Pokud si auto zarezervujete dostatečně s předstihem, většinou je možné vrátit ho na jiném místě, než kde si ho zapůjčíte. Připravte se však na přirážku, která může představovat astronomickou částku. Pokud budete mít štěstí, může se vám však stát i opak – tedy že takové půjčení bude levnější, ale na to bych nespoléhala.

Jaké auto si půjčit?

Další velké rozhodnutí následuje při výběru typu auta. Tady hodně záleží na vašich prioritách – hledáte něco levného, pěkného nebo obytného?

Nezapomeňte na fakt, že v těchto končinách je poušť a sluníčko je opravdu silné. Proto půjčení cabrioletu, pokud nechcete řešit spáleniny po celém těle, nechte na jindy.

V případě, že musíte počítat každou korunu či každý cent, můžete si půjčit auto kategorie economy, které bude levné a zároveň pravděpodobně velmi slabé (což vás až zas tak tížit nemusí, poněvadž do žádných strmých kopců jezdit nebudete a nejvyšší povolenou rychlostí je 75 mil za hodinu – 120 km/hod, a to pouze na dálnicích).

U tohoto typu vozidla si dejte pozor na skryté poplatky, které jsou stále populární.

Nezapomeňte, že k částce za auto musíte ještě připočíst nocleh – v kempu nebo v hotelu. Tady opět pozor! Kempy bývají přeplněné a pokud si nocleh nezarezervujete dostatečně s předstihem (u některých kempů může už teď být pozdě), pak pravděpodobně zpláčete nad výdělkem. Nejplnější bývají místa pro obytná auta a pro auta se stany. Občas však existují plácky, kam můžete dojít se stanem s tím, že auto necháte na parkovišti. Poslední variantou je postavit si stan u auta mimo kemp – tady však doporučuju si předem zjistit, zdali je to v dané oblasti povolené.

Další možností je obytné auto. Vzhledem k tomu, že miluju spaní v autě, volba byla jasná. Teda pro mě. Briana jsem musela přesvědčit. A jak jsem to udělala?

Podívejme se společně na výhody obytného auta:

  • Můžete vstát kdy chcete (žádný check-in a check-out do dané hodiny).
  • Můžete vyrazit kdy chcete, kam chcete (pokud je tam cesta) – ostatně jako s jakýmkoli autem.
  • Pokud máte plné zuby amerického jídla z plastových talířů, můžete si uvařit – a klidně i usmažit řízky, pokud se vám zachce. Dodávky mají plynové vařiče a lednice (naše měla lednici na solární panel).
  • Můžete si dát studené pivko či jiný nápoj kdykoli chcete (dejte si však pozor na zákony – v autě nesmíte pít za jízdy – ani pokud jste spolujezdec. Navíc nesmí být v autě otevřená láhev s alkoholem, byť je to otevřené víno z předchozího dne, uložené v lednici).
  • Můžete spát kdekoli se vám zachce (zjistěte si, zda je spaní v autě na daném místě povolené a zdali musíte mít v autě i záchod. Na některých místech je to povinné)

Jaké auto jsme si nakonec půjčili, kam jsme se vydali, a co všechno jsme stihli, se dočtete v článku: Návod: Jak zvládnout nejkrásnější národní parky USA za týden? 2. část

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský