ZOOMujeme kolem světa: 10 muzeí v USA, které je hřích minout
Plánujete dovolenou v USA? Tak si přečtěte, která TOP muzea vám fakt rozšíří obzory.
I ve Spojených státech Amerických najdeme muzea, která byste při návštěvě této rozhlehlé země rozhodně neměli vynechat.
1. Americké přírodovědné muzeum – muzeum založené otcem amerického prezidenta
Americké přírodovědné muzeum (American Museum of Natural History), jedno z největších přírodovědných muzeí na světě, najdeme v Uper West Side na ostrově Manhattan v New Yorku. Historie muzea se začala psát již v roce 1869 a původně sídlilo ve staré budově Arsenal v Central Parku. Zásluhy za založení muzea nese Theodor Roosevelt st., otec amerického prezidenta Theodora Roosevelta.
Prezident Roosevelt s uloveným slonem Zdroj: Public domain
V roce 1874 byla na Manhattanu zahájena stavba první z muzejních budov, jejichž komplex dnes zabírá téměř celé Manhattanské náměstí. Novogotickou budovu navrhli Calvert Vaux a J. Wrey Mould. Tito dva architekti se mimo jiné zásadním způsobem zasloužili o architektonické řešení Central Parku. Ale vraťme se k muzeu. Jak již název napovídá, jsou zdejší expozice věnované jak současné fauně a flóře, tak i geologickému vývoji Země a života, vývoji člověka a vesmíru. V muzejních sbírkách je evidováno více než 32 milionů exponátů. Zvláště ceněné jsou paleontologické nálezy koster dinosaurů. Kromě muzejní a osvětové činnosti pořádá muzeum na 100 výzkumných expedic ročně a zaměstnává více než 200 renomovaných vědců.
Apatosaurus louisae vystavený v muzeu
2. Muzeum výtvarného umění v Chicagu – impresionismus jako na dlani
Máte rádi výtvarné umění a oceňujete tvorbu impresionistických a postimpresionistických mistrů? Pak musíte navštívit Muzeum výtvarného umění v Chicagu (Art Institute of Chicago), které se nachází v Grand parku. Kromě děl Botticelliho, Moneta, Renoira a van Gogha, zde najdeme ucelenou sbírku fotografických prací mapující vývoj fotografie od počátku v roce 1839 do současnosti.
Kromě zmíněných výtvarných a fotografických prací se muzeum pyšní i expozicemi, které zachycují historii výtvarného umění od jeho počátků někdy před 5000 lety až do současnosti.
Georges Seurat, Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte Zdroj: Volné dílo
3. Contemporary Arts Center – moderna pro Andyho Warhola
Amerika je synonymem i pro moderní umění. Světlo světa tu spatřila celá řada neotřelých a originálních výtvarných směrů. Dáváte-li přednost právě jim, zamiřte do města Cincinnati ve státě Ohio. Zdejší muzeum Contemporary Arts Center, jež od roku 2003 sídlí v budově navržené architektkou Zahou Hadid, v sobě ukrývá sbírku „posledních pěti minut na hodinách dějin výtvarného umění“ a můžeme říci, že se zaměřuje na vývoj malířství, sochařství, fotografie a architekturu nedávných let. Své neoddiskutovatelné místo zde mají i práce Andy Warhola.
Scarlett Johansson, Interview a Marilyn od Andy Warhola Zdroj: profimedia.cz
4. Graceland – domov Elvise Presleyho
Legendární Elvis Aaron Presley, kterého jistě většina z nás zná jako „Krále rock 'n'rollu“, si své sídlo koupil a zvelebil v Memphisu v Tennessee. Strávil v něm 20 let svého života až do své smrti 16. srpna 1977. Celý areál s rozlohou 5,5 hektaru dnes slouží jako muzeum. V roce 2006 byla usedlost zařazena na seznam Národních historických pamětihodností (National Historic Landmark). V domě můžeme vidět 23 místností, včetně 8 ložnic a koupelen. Příjezdovou cestu k domu lemuje osm korintských sloupů a skulptury bílých lvů. Ročně areál navštíví více než 600 000 turistů. Po Bílém domě a severokarolínském Bitmore Estate se jedná o třetí nejnavštěvovanější památku v USA.
Graceland Memphis_ ennessee
5. Hirshhorn Museum and Sculpture Garden
Mezi Kapitolem a Washingtonovým monumentem ve Washingtonu D. C. se nachází Hirshhornovo muzeum. Muzejní budova a přilehlý park je dnes jedním z pěti největších muzeí shromažďujících moderní umění v USA.
Životní příběh zakladatele muzea Josepha Hermana Hirshhorna je nápadně podobným všem splněným „americkým snům“. Hirshhorn byl původně litevský Žid, který se do USA přistěhoval v osmi letech se svou matkou. Jako malý kluk se živil prodejem novin a později jako poslíček ve firmě, která na Wall Street založila burzu. Když mu bylo 16 let, měl našetřeno 255 dolarů. Tyto peníze investoval na burze. Do tří let se stal úspěšným burzovním makléřem a vydělal 168 000 dolarů. Investoval mimo jiné i do zlata a uranu. Investice mu vydělaly obrovské jmění a získané prostředky vkládal do nákupu výtvarných a sochařských děl. Hlavně díky Josephu Hermanu Hirshhornovi můžeme v Hirshhorn Museum and Sculpture Garden obdivovat díla Pablo Picassa, Henriho Marisse, Thomase Eakinse a mnoha dalších.
Kiepenkerl_by_Jeff_Koons Zdroj: Volné dílo
6. Mount Vernon – sídlo George Washingtona
Ve Spojených státech se velké úctě a pozornosti těší úřad prezidenta. Historicky první americký prezident George Washington není výjimkou. Pokud vás zajímá tato část historie, rozhodně byste měli zamířit do Mount Vernonu v Alexandrii ve státě Virginia. Plantážní rezidenci prvního amerického prezidenta najdete asi 25 km jižně od Washingtonu na malém návrší Potomac.
Nepříliš honosná bíle natřená patrová budova je postavena převážně ze dřeva v neoklasicistním gregoriánském stylu. Písek jakoby přilepený na fasádu má imitovat kámen. Mount Vernon patří mezi Národní historické památky USA a v roce 1960 byl zapsán do Národního registru historických míst.
Mount Vernon Zdroj: CC BY-SA 3.0
7. Museum of Fine Arts v Bostonu
Město Boston ve státě Massachusetts není jen městem basketbalového týmu Boston Red Sox, ale významným kulturním centrem tzv. Nové Anglie. Kromě jiného zde od 1870 můžeme navštívit i Museum of Fine Arts. O jeho významu a popularitě svědčí mimo jiné fakt, že jen vyhledá více než milion návštěvníků ročně a ve svých sbírkách ukrývá bezmála půl milionu děl a uměleckých exponátů. Muzeum úzce spolupracuje s Akademií umění, Školou výtvarných umění a sesterským japonským muzeum ve městě Nagoja.
Návštěvníci mohou v muzeu navštívit celou řadu stálých expozic. Velmi ceněna je např. expozice egyptského umění. Obdivovat zde můžeme díla francouzských impresionistů a postimpresionistů, včetně Paula Gauguina, Maneta, Renoira, Degase a Van Gogha. Americký fotograf Alfred Stieglitz věnoval muzeu svých 27 snímků, které se postupně staly základem další rozsáhlé sbírky. Najdeme zde i muzea evropských mistrů, oblečení nebo třeba hudební nástroje.
8. Muzeum holokaustu v Houstonu
Zločiny nacismu a komunismu je třeba stále připomínat a ani Spojené státy nejsou v této věci liknavé. V roce 1996 bylo v Houstonu v Texasu založeno Muzeum holokaustu, jež je čtvrtou největší institucí svého druhu v USA, která se kromě muzejní činností zaměřuje i na vzdělávání učitelů a studentů středních a vysokých škol. Členové komunity, kterou sdružuje toto muzeum, mají přístup k více než 5000 knihám a publikacím, jež se věnují židovským dějinám a holokaustu.
Osvětimské peklo - Obrázek 6 Zdroj: Se souhlasem Topiho Piguly
Jedna ze stálých expozic se nazývá „Bearing Witness: A community remembers“ a mapuje osudy lidí, kteří přežili holokaust a po válce se usadili v oblasti Houstonu. Návštěvníci expozice se postupně seznámí s židovskými tradicemi a životem židů v Evropě před druhou světovou válkou. Značná pozornost je věnována i německým koncentračním táborům a otázce tzv. „konečného řešení“.
9. National Museum of the United States Air Force
Američané vystupují ve světě jako velmi hrdý a sebevědomý národ. Jedním z prostředků, které mají posílit národní identitu, jsou mimo jiné i muzea věnovaná válečnictví a válečným úspěchům. Jedním z nich je i National Museum of the United States Air Force. Muzeum se nachází se na Wright-Pattersonově základně poblíž Daytonu v Ohiu. Je tu k vidění na 360 letadel. Ze statistik vyplývá, že muzeum navštíví bezmála 1,5 milionu návštěvníků ročně. První exponáty se tu objevily již v roce 1923 a během následujících let docházelo k rozšiřování výstavní plochy a počtu exponátů.
North American XB-70 Valkyrie - jaderný bombardér dlouhého doletu Zdroj: Volné dílo
10. United States Army Aviation Museum – vrtulníkový ráj
Muzeum letectví Armády Spojených států amerických najdeme ve Fort Rucker v Alabamě. Jak již název napovídá, tak podobně jako Národní muzeum letectva Spojených států amerických je věnováno historii letectví. V muzejních sbírkách můžeme obdivovat více než 160 letadel a různých historických artefaktů včetně repliky vojenského dvouplošníku Model B bratří Wrightů. Nicméně většina návštěvníků sem míří kvůli světově unikátní kolekci vrtulníků. Vidět zde můžeme např. Hughes AH-64 Apache, který se proslavil v operaci Pouštní bouře, nebo třeba Bell AH-1 Cobra. Tento vrtulník byl poprvé bojově nasazen v roce 1967 ve vietnamské válce.
US. Army Aviation Museum
Text: David Hainall