Zoologickým zahradám docházejí peníze. Někde se zvažuje i krmení zvířat vlastními zvířaty
Jak zachránit zoologickou zahradu, když kvůli pandemii celé týdny a možná i měsíce nepřijde jediný návštěvník? Zoo v německém Neumünsteru se připravuje na nejhorší a v krajním případě začne hladové chovance krmit jinými zvířaty.
„Sepsali jsme seznam zvířat, která zabijeme jako první,“ řekla německému listu Die Welt ředitelka zoo Verena Kaspari. Podle ní ale jde o krajní řešení, ke kterému budou nuceni sáhnout v případě, že se hladovějící zvířata nepodaří udat v jiné zoologické zahradě. „Pokud k tomu dojde, raději zvířata humánně usmrtíme, než abychom je nechali hladovět,“ doplnila Kaspari.
tučňák Humboldtův
Například tuleni a tučňáci potřebují denně velké množství čerstvých ryb, které si ale zoologická zahrada v Neumünsteru brzy nebude moci dovolit. V krajním případě zabití jedinci poslouží jako potrava pro ostatní zvířata.
Zoologickou zahradu nejde zakonzervovat
Zoologické zahrady v Německu nepatří mezi podniky, na které se vztahuje státní finanční podpora v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. Finanční ztrátu způsobenou uzavřením zoologické zahrady přitom odhaduje Verena Kaspari za jarní měsíce na 175 000 euro.
Německé zoologické zahrady společně žádaly od státu na svůj provoz 100 milionů euro, zatím ale přežívají jen díky sponzorským darům. Přitom zoologické zahrady na rozdíl od jiných firem nemohou svou činnost utlumit nebo omezit, protože zvířata je nutné krmit neustále.
Zoologické zahrady jsou kvůli pandemii zavřené i v Česku, otevírat se mají 25. května. Vnitřní pavilony ale zůstanou i nadále zavřené.
(mih)