Zlo jménem mazlení outloňů. Jak souvisí s nelegálním obchodem se zvířaty v Indonésii?
Proč jsou ta roztomilá videa tak špatná? Čtěte - a třeba i pomožte!
Nelegální obchod se zvířaty je velká bolest Indonésie. Řízené odlesňování hlavně díky palmě olejné otevírá vzdálené a dříve nedostupné oblasti pralesa, ze kterých mizí pod rukama pytláků poslední zbytky populací divokých zvířat. Většina ilegálního obchodu se odehrává „za zavřenými dveřmi“ a většinou až náhoda poodhalí, jak velký dopad tento obchod může mít na přežití úchvatných zvířat, která stále ještě žijí v tropických deštných pralesích celého světa. Pro představu uvádíme pár příkladů z nedávné minulosti:
- 15. 7. 2015 „Pytláci měli na korbě náklaďáku víc vzácných želv, než kolik si vědci mysleli, že jich vůbec žije ve volné přírodě“- zabavení 4000 kriticky ohrožených želv filipínských přesahuje o 1000 kusů počet jedinců, který biologové odhadovali, že přežívá ve volné přírodě.
- 28. 4. 2015 „Pět tun mražených luskounů, 77 kilogramů šupin luskounů a 96 živých luskounů bylo zabaveno v Medanu, Sumatra“- zásilka obsahující kriticky ohrožené luskouny a části jejich těl byla určena pro čínský obchod s tradiční medicínou a její odhadovaná hodnota se vyšplhala na 1.8 milionu amerických dolarů.
- 30. 11. 2013 „238 outloňů váhavých bylo zabaveno na cestě ze Sumatry na jávský trh s divokými zvířaty“- tato ohromná zásilka outloňů v hrozném zdravotním stavu dokazuje, že tito chránění a ohrožení tvorové jsou nadále jedním z nejvíce prodávaných primátů v Indonésii.
Jedním z hlavních důvodů, proč tento nelegální obchod se zvířaty stále roste, je malé vymáhání zákonů na ochranu zvířat. A právě posledně zmínění outloni váhavý Nycticebus coucang, jejich ochrana, rehabilitace zabavených jedinců a spolupráce s místními vládními agenturami na vymáhání zákonů na ochranu outloňů je oblast, na kterou jsme se zaměřili s česko-indonéským záchranným programem. Tento program působí na Sumatře a nese název The Kukang Rescue Program.
A aby toho pro divoká zvířata nebylo málo, tak v poslední době se na tomto ilegálním obchodu často nevědomě podílí i spousta uživatelů internetu. Dochází k tomu nejčastěji pomocí “roztomilých“ videí umístěních na serveru YouTube a jejich sdílením na sociálních sítích. A speciálně outloni jsou díky internetu velmi známou skupinou živočichů. Vše začalo v roce 2009, kdy bylo poprvé nahráno na server YouTube video se samicí outloně malého Nycticebus pygmaeus jménem Sonya. Od té doby jsou videa, kde jsou outloni drženi jako domácí mazlíčci stále více populární. Tato popularizace má přímý impakt na poptávku po těchto záhadných tvorech, kteří jsou například jedinými jedovatými primáty na světě. Tento přímý negativní vliv na ilegální obchod s outloni, byl potvrzen také profesorkou Annou Nekaris (Nekaris et al. 2013).
Vědecká studie, která ukazuje, proč je mazlení outloňů tak nebezpečné, je zde Na tento novodobý trend The Kukang Rescue Program zareagoval internetovou kampaní I Am Not Your Toy! (v překladu "Nejsem tvoje hračka!"). Tato celosvětová kampaň je zaměřena proti popularizaci outloňů jako domácích mazlíčků na internetu. Cílem kampaně I Am Not Your Toy! je informovat lidi o reálném pozadí těchto videí. Prvním krokem kampaně bylo vytvoření krátkého videa, které můžete shlédnout právě na serveru YouTube či na facebookové stránce kampaně. Toto video je na webových stránkách programu doplněno rozsáhlými informacemi s vypsáním možností, co může každý z nás udělat, pokud sám zaznamená sdílení těchto "roztomilých" videí, fotografií apod. (www.kukang.org/cz/i-am-not-your-toy). Kampaň bude dále dlouhodobě doplňována dalšími moderními nástroji, jako jsou výzvy, animace, kresby, další videa apod.
I vy máte teď možnost nám pomoci tuto zprávu rozšířit dál do světa a společně tak můžeme spojit síly a využít stále více populární sociální sítě a webové stránky k šíření osvěty o ochraně zvířat. Sdílejte s námi na vašich sociálních sítích a webových stránkách toto video nebo přímo celou kampaň. Dále můžete podepsat slib a podpořit také kampaň „Tickling is torture“ na tomto odkazu: http://www.ticklingistorture.org/.
František Příbrský, Koordinátor The Kukang Rescue Program, Terénní pracovník Zoo Ostrava