VIDEO: Maraton ve stylu Marsu. Sonda ujela 42 tisíc kilometrů!
V novém časosběrného videu NASA ukazuje cestu sondy Opportunity, která už 11 let brázdí Mars.
Jak NASA pokračuje na projektu s cílem vyslat lidi na Mars, zkoumá povrch této rudé planety, aby byla připravena na místní podmínky. Proto k Marsu vyslala několik sond, z nichž jedna s názvem Opportunity, jejíž hlavní částí je robotické vozidlo zvané rover, dělá vědcům obzvlášť radost. Ze Země odletěla již 8. července 2003 a přistávací model dopadl na povrch Marsu 25. ledna 2004, tedy po 203 dnech letu vesmírem.
Přistávací model po dopadu zajistil otočení vozidla do pracovní polohy a rover z něj sjel na povrch Marsu, aby prováděl geologický průzkum. Rover je v podstatě mobilní robotická geologická laboratoř, která se pohybuje k vybraným povrchovým útvarům a detailně je zkoumá. Od ledna 2004 do dubna 2015 rover putoval téměř 42 tisíc kilometrů. Docela dobrý výsledek na stroj, u kterého se počítalo s životností 90 marsovských dní.
„Je to jako maraton na jiné planetě!" napsal na své facebookové stránce Mike Deliman ze společnosti Wind River, jejíž software pohání vozítko Opportunity. Inteligentní software se nazývá VxWorks a Opportunity není jeho jediná cesta do sluneční soustavy. Když v roce 2012 odstartovala směrem k Marsu sonda Curiosity, bylo jejími hlavními úkoly zjistit, zda na Marsu jsou nebo někdy byly podmínky pro vznik života, analyzovat atmosféru Marsu, zkoumat jeho geologii a konečně připravit průzkum planety lidmi. Právě systém VxWorks pomohl vozítku shromažďovat data a vykonávat těžkou práci.
A protože Mars je v daném okamžiku vzdálen od země něco mezi 57,9 a 400 miliony kilometrů daleko, trvá rádiovým signálům až 22 minut, než dosáhnout přijímače. Představte si tu neuvěřitelnou zvědavost, kterou museli zažít vědci, když čekali nesnesitelných 14 minut, aby se dozvěděli, že přistání sondy bylo úspěšné.
NASA dokonce vytvořila trailer zrádného přistání:
Sonda Opportunity díky operačnímu systému dosahuje podobných výsledků. Vše začalo přistáním, kdy musel systém zbrzdit téměř z téměř 21 tisíc kilometrů v hodině na 3 kilometry, nyní navádí rover přes prašnou rudou planetu, fotografuje, prozkoumává útesy, kaňony a další nebezpečný terén a vše vysílá zpět na zemi. Když rover nemohl mapovat terén kvůli prašné bouři nebo nečekanému kráteru,VxWorks mu pomohl hledat důkazy o vodě a dělat další zajímavé objevy bez omezení. Přitom je VxWorks jen dvoumegabytový operační systém.
Lucie Kořistová