Drogový boss El Chapo předvedl geniální útěk. Jak překonal nástrahy nejpřísněji střeženého vězení?
Joaquín Guzmán alias El Chapo se dokázal dostat z nejpřísněji střeženého vězení v Mexiku skutečně geniálním způsobem.
Vraždy, uplácení, pašování tun drog… to jsou jen některé z bodů obžaloby, které stály za odsouzením Joaquína Guzmána na doživotí. Americké orgány dokonce spočítaly na dolar přesně, kolik si prodejem drog na americkém území vydělal. Mělo jít o rovných 12 666 181 704 dolarů.
Slavný útěkář
Stejně jako jeho slavný drogový kolega Pablo Escobar i „Prcek“ Guzmán měřící 168 cm byl u mnoha lidí oblíben. Ne proto, že by je zásoboval drogami, ale proto, že jim dával práci a finančně je podporoval. Sám se narodil v roce 1954 do chudých poměrů, takže na vlastní kůži poznal, co chudoba obnáší. Poté, co se v roce 1989 stal bossem drogového kartelu Sinaloa, začal jeho raketový růst vlivu a bohatství. Není divu, že ho magazín Forbes později zařadil mezi nejbohatší lidi světa. Přesto se ho v Guatemale podařilo zatknut, byl vydán do Mexika a uvězněn ve vězení Puente Grande. Po osmi letech, kdy si udělal kontakty a uplatil koho mohl, uprchl v koši na špinavé prádlo.
Tím, že se dostal na seznam nejhledanějších zločinců Úřadu pro potírání drog (DEA), přišel o možnost veřejně se pohybovat. Kvůli obavám z agentů DEA se stáhl do krytých letovisek a míst, které kontrolovala jeho soukromá armáda. Přesto znovu skončil ve vězení, tentokrát v přísně střeženém El Altiplano. Podle mexických úřadů, které Guzmána odmítly vydat k americkému soudu a tamnímu vězení, bylo „věcí národní cti, aby znovu neuprchl“.
Jenže čest dostala nepříjemný zásah. Guzmán odjel na motorce podzemním tunelem, který musel být budován hned poté, co bylo jasné, v které cele bude Guzmán umístěn. Výlez ústil do jediného místa, které nebylo monitorováno kamerami, do sprchového koutu. 1 640 metrů dlouhý osvětlený podzemní tunel byl dost vysoký na to, aby na něm Guzmán odjel na přichystaném stroji.
El Chapo Zdroj: Univision
Alcatraz ve Skalistých horách
Úspěšný útěk provedl 12. července 2015, ale už 8. ledna 2016 byl znovu zatčen. Tentokrát na něj „nastoupili“ členové mexické námořní pěchoty a v přestřelce zemřelo 5 (některé zdroje mluví o šesti) lidí. Tentokrát se podařilo vyjednat jeho vydání do USA.
Doživotní trest si nyní odpykává ve federálním vězení ve Florencii ve státě Colorado, jemuž se pro údajnou neproniknutelnost přezdívá Alcatraz ve Skalistých horách. Podle kritiků amerického vězeňství jde o vězení, které je „inkubátorem“ duševních poruch. Jde o maximální izolaci s minimem lidského kontaktu. Spolu s Guzmánem jsou tam vězněni například Ted Kaczynski známý jako Unabomber, terorista z Oklahoma City Terry Nichols či bombový atentátník Ramzi Yousef, který má na svědomí útok na Světové obchodní centrum v roce 1993.