VIDEO: Americká námořní pěchota zkouší robota s podivným jménem MUTT
Americká armáda chce ulehčit svým "vojclům", a tak jim za parťáky přidělí roboty.
Díky digitalizaci a elektronizaci vybavení řadových vojáků narůstá jeho hmotnost, což samozřejmě omezuje jejich pohyblivost a snižuje výdrž během nasazení v bojových podmínkách. Armády tak musejí hledat řešení, jak různá elektronická zařízení, baterie, zbraně, munici a proviant dopravovat společně s vojáky, aniž by je to příliš zatěžovalo.
Co si mariňák nedonese, to nemá
Logistické zabezpečení bojových jednotek je zvláště u námořní pěchoty poměrně náročná záležitost. Její jednotky jsou v úvodních a nekritičtějších fázích operací přepravovány především vrtulníky, konvertoplány a výsadkovými čluny či obojživelnými transportéry, ve kterých není místa nazbyt. Tyto prostředky mají samozřejmě i omezenou nosnost, proto většinu vybavení musí „mariňáci“ tak říkajíc odnosit na vlastních bedrech. Ovšem díky příchodu lehkých robotických vozidel, která jsou stále dokonalejší, by se to mohlo změnit.
[[nid:]]
MUTT může být řešení
Americká námořní pěchota už nějaký čas testuje několik pojízdných robotů, které by mohly být nasazovány hned v prvních vlnách operací jejích výsadkových jednotek. Jedním z nich je i MUTT. Robot MUTT je univerzální platforma, což vyjadřuje i tajuplná zkratka (Multi-Utility Tactical Transport). Může převážet náklady, munici, vybavení, ale také fungovat jako nosič senzorických a průzkumných zařízení nebo i výzbroje pro palebnou podporu. Přitom je dost lehký, aby mohl být přenášen na místo určení vrtulníky či konvertoplány. Není bez zajímavosti, že označení MUTT už v amerických ozbrojených silách znají z minulosti. Nosil jej lehký terénní vůz M151 MUTT, který nahradil v 50. letech legendární Jeep Willis a jehož kariéru v 80. letech ukončil nástup neméně slavného HMMWV.
Pásy nebo kola, náklad nebo zbraně, nic není problém
Novodobý robotický MUTT vzniká v dílnách korporace General Dynamics a testují jej výzkumné laboratoře námořní pěchoty MCWL. V současné době se zkoušejí především technické a taktické parametry, a to nejen na zkušebních polygonech, ale také přímo během velkých cvičení námořní pěchoty. MUTT se například v akci předvedl na letošním cvičení RIMPAC 2016. MUTT se poprvé odborné veřejnosti představil na podzim roku 2014, konstrukční práce začaly už rok před tím. Jejich výsledkem je pojízdný robot o hmotnosti 350 kg, který na délku měří 1,5 m a uveze až 270 kg nákladu nebo vybavení či výzbroje odpovídající váhy. Je dokonce schopen plavby, ovšem se zátěží sníženou na 136 kg.
Otáčí se jako tank
MUTT je v základní konfiguraci čtyřkolovým vozidlem, do budoucna se ale počítá i s variantami 6x6 a 8x8. Nápravy jsou pevné, MUTT tedy mění směr podobně jako malé stavební nakladače, tedy přibrzďováním kol ve směru otáčení. Díky tomu můžou být kola zaměněna za pojezdové pásové sestavy, které zvyšují průchodivost terénem. Pohon je hybridní, hlavním prvkem pohonné soustavy je elektromotor napájený z baterií. Jejich kapacitu doplňuje podpůrný vícepalivový spalovací motor schopný fungovat i na letecký kerosin. Plně naložený MUTT má dojezd 24 km, což při výsadkových operacích bohatě stačí.
MUTT je bezposádkové robotické vozidlo, které se řídí pomocí dálkového ovladače. Ovšem i to může být pro obsluhu v určitých situacích zatěžující. Proto robot dostal velmi ojedinělý systém řízení pomocí vodicího lanka. To si voják připne k vestě a robot jede za ním, přičemž se řídí vojákovými pohyby snímanými lankem. Obsluha tak robota vede podobně jako člověk psa na vodítku, bez toho, aby se musela aktivně věnovat jeho řízení.
Specifickou rolí robota MUTT je přeprava zbraní. V jeho případě nejde o autonomního robota, který je vybaven dálkově řízenou zbraňovou stanicí se zaměřovacími senzory. V rámci zachování konstrukční jednoduchosti a tím i snadné použitelnosti a vysoké spolehlivosti byl zvolen koncept pohyblivého palebného postu. Zbraně zalafetované na robotovi se ovládají manuálně, robot vlastně slouží jen jako soumar, a vojáci jednotky je pak využívají v případě potřeby, aniž by je museli nosit na vlastním těle. Proto jde hlavně o těžší výzbroj jako například těžký kulomet M2 nebo minomety menších ráží.
Text: DP