Větrné elektrárny mají brutální dopad na životní prostředí, prokázaly satelitní fotografie
Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak využívat energii větru, jsou větrné elektrárny umístěné v oceánu. Ale, jak se ukazuje, také ony mají nečekané mnoho vedlejších účinků, s nimiž se při jejich konstrukci nepočítalo.
Evropa, zejména severské státy a Velká Británie na „větrné farmy“ v moři hodně vsázejí. A mají pravdu, tento způsob těžby elektřiny je opravdu efektivní: neničí se tím půda, větrníky nezabírají půdu pro zemědělství, vítr u hladiny moře fouká dostatečně silně a nové materiály zaručují, že továrny nápor živlů zvládnou bez větších problémů. Pochopitelně je zde ale nějaké "ale".
NASA fotí a varuje
Satelity NASA zachytily znepokojivě vypadající environmentální dopad, nad nímž nikdo z autorů vrtulí v oceánu nepřemýšlel: proudění sedimentů. Na snímcích to vypadá, jako by od každého ze tří vyfotografovaných větrníků odjíždělo několik desítek lodí – ve skutečnosti jde o chuchvalce sedimentu, který se uvolňuje díky energii, kterou způsobuje otáčení lopatek elektráren.
Vědci doposud pohyb sedimentu mořského dna neřešili, nepokládali ho za nijak významný. Větrné turbíny by na něj podle dosavadních studií měly mít pouze zcela zanedbatelný vliv. Jenže větrníků v mořích stále přibývá a také rostou jejich rozměry (a tedy i výkon), takže původní předpoklady se najednou jeví být zcela nevypovídající. Pokud opravdu k pohybu větší mořské hmoty dochází, mohlo by to mít zásadní dopady nejen na pohyby ryb v oblasti – a tedy na hospodářství řady států –, ale také by mohlo způsobit mnohem větší komplikace.
Mohou elektrárny změnit mořské proudy?
Znamenalo by to totiž, že lidskou zásluhou vznikají v oceánech nové podoby dna, jež mohou ovlivňovat například proudění mořských proudů, jež mají dominantní vliv na vše ostatní v mořích a oceánech. Studium mořských proudů vychází z mnoha proměnných, ale pokud se jich ve hře objevuje najednou mnoho najednou, mohou vlastně vědci už několik let pracovat se zcela špatným a zavádějícím modelem.
Podle britských geologů je třeba urychleně začít studovat vliv větrných farem na širší okolí, jinak by mohly být konsekvence nedozírné. Jenže ekologové i byznysmeni, kteří budoucnosti větrné energie věří, se snaží veškeré dopady zlehčovat…
Text: MK