V téhle vesnici žijí skuteční trpaslíci! Jak to?
Se skutečnými trpaslíky se člověk příliš často nesetkává, ale pokud vyrazíte do jedné čínské vesnice, najdete jich neuvěřitelné množství. A vysvětlení záhady se nedostává...
Ať už dáváte přednost trpaslíkům, kteří se starali o pohádkovou Sněhurku, či si představujete jako chrabré válečníky z fantasy mytologie, k trpaslíkům má většina z nás kladný vztah. Zřejmě i proto, že se v zásadě jedná o lidi malého vzrůstu, nikoli nereálné výplody uměleckých mozků. Pokud se však přesuneme do reálného světa, zjistíme, že dwarfismus, jak se genetická choroba jmenuje, postihuje zhruba jednoho člověka ze sta tisíc; někde jsou však tato čísla převrácená vzhůru nohama.
Trpasličí vesnice
V čínské provinci Sečuan se nachází vesnice Jang-s’ (či Yangsi), jež má sice pouhých 80 obyvatel a málokoho by zajímala, kdyby určitým specifikem nepřipomínala pohádkové místo. Je totiž známá jako vesnice trpaslíků, více než polovina tamější populace dosahuje velmi malého vzrůstu, konkrétně mezi 68 a 125 centimetry. Od poloviny 20. století vesnice vešla do všeobecného povědomí, ale už dříve bylo možné narazit na zmínky o existenci této záhadné osady. Co ji činí ještě tajemnější, je fakt, že v žádné z okolních vesnic není genetická porucha vedoucí k malému vzrůstu častá. Co se zde tedy děje?
Upřímná a poněkud nečekaná vědecká odpověď je, že… zatím nevíme. Množství analýz okolní přírody i genetické struktury obyvatel vesnice k žádným vysvětlením nevedlo. Zato místní samozřejmě řadu interpretací mají, a to od japonských pokusů během druhé světové války až po kletbu předků vzešlou z nesprávného pohřbení. Nejpravděpodobněji se však jeví vysvětlení, opírající se o neznámou nemoc, jež svého času postihla řadu dětí ve věku pěti až sedmi let. Těmto dětem se tehdy zastavil růst, některé z nich navíc začaly trpět dalšími handicapy. Ať je pravda jakákoli, zdá se, že nemoc je na ústupu a postupně se rodí stále více dětí bez genetické poruchy. Vesnice se tak časem nejspíše navrátí k normálnímu výškovému průměru – nejspíše dříve, nežli bude její záhada definitivně vyřešena.
Etika kolem trpaslíků
V Číně se přitom jedná o častější problém, než bychom čekali. Fanoušci podivností mohou dokonce narazit na velmi specifický zábavní park s všeříkajícím názvem Království malých lidí. Ten je postaven na komických výstupech zhruba stovky lidí s výškou pod 130 cm. Představuje přitom zajímavou etickou otázku na mezinárodní úrovni – je taková atrakce v pořádku? Na jednu stranu si z malých lidí dělá legraci, během jednoho vystoupení například část z nich předstírá, že žije v domečcích ve tvaru hub; zároveň se však jedná o jedno z mála pracovních uplatnění, jež je těmto lidem v tamějších oblastech k dispozici. Za zlehčování svého handicapu si tak mohou vydělat alespoň nějaké peníze. Složitá otázka…
Text: MS