V pražské zoo se vyklubaly mrňavé godzilky!
Bizarně krásná mláďata agam!
První opravdové známky jara mohou v těchto dnech vidět návštěvníci pražské zoo. V unikátní pouštní expozici plazů středoasijských pouští, jinak také zvané Kattakum (v Pavilonu šelem a plazů), skončilo v prvním únorovém týdnu zimování. Klimatizace byla vypnuta, rozsvítila se všechna světla a do expozice tak vtrhlo jaro plné bouřlivých námluv, prohánění soků a bojů o samičky.
A zatímco Kattakum žije bouřlivým životem a návštěvníkům nabízí nevídanou podívanou jako ze skutečné středoasijské pouště, v líhni pražské zoo se líhnou poslední vejce z loňských podzimních snůšek plazů. Od začátku letošního roku se například vylíhlo už 21 agam turkestánských. K poslednímu líhnutí došlo ve čtvrtek 4. února, kdy na svět přišlo devět mláďat. Jejich inkubační doba při teplotě 29 °C činila 47 dní. Mláďata jsou pěkní „cvalíci“, při vylíhnutí některá z nich měřila 11 centimetrů a vážila až 4 gramy.
Mládě agamy turkestánské krátce po vylíhnutí, foto: Petr Velenský
Právě agamy turkestánské patří mezi řadu druhů, které obývají expozici Kattakum. Ta představuje ekosystém středoasijské pouště a návštěvníci ji najdou uprostřed Pavilonu šelem a plazů ve spodní části pražské zoo. Pohromadě zde žije celkem osm druhů středoasijských ještěrů společně se želvou stepní a želvou hvězdnatou.
Námluvy v Kattakumu probíhají také u agam stepních, foto: Petr Hamerník
Agam existuje asi 340 druhů a patří mezi nejpřizpůsobivější tvory na Zemi: najdete je v nadmořských výškách nad 4000 metrů i v nižinách; existují i obojživelné druhy...