Co vedlo k útoku na Kapitol: Americký volební systém má velmi jasná pravidla
Měla to být rutina, jenže nebyla. Potvrzené čtyři oběti, mnoho zraněných, desítky zatčených a členové Kongresu USA včetně viceprezidenta Mikea Pence na útěku. Tak v budově Kapitolu ve Washingtonu vypadalo ověřování hlasů volitelů odevzdaných už v prosinci ve prospěch obou prezidentských kandidátů, tedy Donalda Trumpa a Joea Bidena.
Čekalo se, že se ověřování hlasů, které se koná vždy 6. ledna, tentokrát protáhne dlouho do noci. Důvodem byly předem avizované pokusy části republikánských kongresmanů zpochybnit vítězství Joea Bidena v nejméně šesti státech USA. Demokratický kandidát Biden přitom 14. prosince 2020 získal 306 hlasů, zatímco Trump jen 232 hlasů volitelů.
Podle agentury AP mělo jít o nejvýraznější pokus zvrátit volební vítězství od americké občanské války. Demonstrace stoupenců dosavadního republikánského prezidenta Donalda Trumpa svolaná krátce před sčítáním hlasů do Washingtonu ale všechna očekávání předčila. To, co následovalo, totiž Spojené státy nezažily za celou dobu své existence.
Dramatické přerušení
Dav Trumpových stoupenců se po výzvě prezidenta Trumpa přesunul k budově Kapitolu, kterou následně obsadil. Pořádek se podařilo obnovit až kolem 18. hod. místního času (2 hodiny po půlnoci našeho času), to už ale byli čtyři lidé zabiti a další zraněni. Ochranka evakuovala všechny členy Kongresu včetně viceprezidenta.
Zachránit se podařilo i mahagonové krabice s hlasy volitelů, takže kongresmani mohli celý proces o několik hodin později dokončit. Výsledek byl jednoznačný – dalším, v pořadí už 46. p rezidentem Spojených států amerických, se stal demokrat Joe Biden, viceprezidentkou pak Kamala Harrisová.
Donald Trump, který svým vystoupením útok na Kapitol vyvolal, odpoledne zveřejnil video, v němž vyzval své stoupence, aby se zdrželi násilí. Současně zopakoval, že ve volbách zvítězil drtivou většinou a volby mu byly ukradeny. Tato – podle CNN a dalších amerických médií – jednoznačná lež pak způsobila, že Twitter video smazal a dočasně Trumpovi zablokoval účet.
Kapitol - protesty
Kapitol - demonstranti Zdroj: AP/Jose Luis Magana
Kapitol - policie
Kapitol - speciální jednotky
Co se vlastně děje 6. ledna?
Přepočítávání a ověřování hlasů odevzdaných sborem volitelů po skončení prezidentských voleb se koná vždy 6. ledna následujícího roku v sídle obou komor amerického Kongresu ve Washingtonu. Jde o rutinní a obvykle nijak zvlášť dramatický několikahodinový úkon, při kterém se hlasy volitelů z jednotlivých států doručené v obálkách pod dohledem viceprezidenta přepočítají a uloží do připravených mahagonových krabic. Hlasy přepočítávají zvlášť členové Senátu a Sněmovny reprezentantů.
Jde o předposlední krok volby nového amerického prezidenta. Tím posledním je pak inaugurace a předání moci, k níž dochází vždy 20. ledna opět ve Washingtonu. Vrcholí tak komplikovaný dvoufázový proces, který odstartoval již na začátku volebního roku (v tomto případě na jaře 2020). Obyvatelé USA totiž nevolí prezidenta přímo, ale prostřednictvím takzvaných volitelů. Kdo ale volitelé jsou a jak fungují?
Kapitol - sčítání hlasů
Záhadní volitelé
Američané uplatňují takzvaný prezidentský politický systém, prezident je volen na čtyři roky a maximálně na dvě funkční období. Pravidla zvolení prezidenta USA jsou zapsána v ústavě. Ta také jasně říká, kdo se může stát hlavou USA: „Volitelnou na úřad prezidenta může být jen osoba, která získala občanství Spojených států narozením na území USA, či měla toto občanství v době přijetí ústavy, dosáhla věku třiceti pěti let a žije alespoň čtrnáct let ve Spojených státech.“
Voliči ovšem nevolí prezidenta přímo, ale prostřednictvím takzvaného kolegia volitelů (zástupci za jednotlivé státy USA), kteří se přiklánějí k jedné z politických stran.
Prezidentské volby 2020 se ve Spojených státech konaly 3. listopadu. Vítěz lidové bitvy ale není právoplatným prezidentem, dokud ho nezvolí a nepotvrdí sbor volitelů, který zasedl 14. prosince 2020. Právě tento sbor rozhodl o vítězství Joea Bidena nad Donaldem Trumpem poměrem hlasů 306 ku 232.
Američtí voliči tak hlasují ve svém státě a volí si svého politického kandidáta. Výsledek hlasování se dozvídají v listopadu, ale tím proces není u konce. Z lidového hlasování se vypočítají volitelé, kteří slibují, že hlasem lidu zvolí v prosinci kandidáta, který vyhrál v daném státě.
Mapa volitelé v USA Zdroj: wikipedia.org
Jak to celé funguje?
- Každému státu podle hustoty zalidnění přísluší určitý počet volitelů. Dohromady jich je 538.
- Prezidentem se stane kandidát, který získá hlasy 270 volitelů.
- Počet volitelů pro každý stát je stanoven nově vždy po sčítání lidu.
- Nejvíce volitelů má nejhustěji zalidněný americký stát Kalifornie. Připadá mu 55 volitelů.
- Je stanoveno, že nejméně lidnaté státy mají minimálně tři volitele.
- Volitelé se scházejí první pondělí po druhé prosincové středě ve volebním roce, aby definitivně zvolili prezidenta USA. Tentokrát to bylo 14. prosince 2020.
- Většinou respektují výsledky listopadových voleb a hlas dají tomu, kdo vyhrál u nich ve státě.
- Může se stát, že někteří volitelé výsledek voleb nerespektují a dají svůj hlas kandidátovi, který v jejich státě nevyhrál.
- V tomto případě může být prezidentem zvolen i kandidát, který volby v listopadu prohrál.