USA hledají robota, který nahradí lidské astronauty. Bude z Německa?
DARPA hledá roboty pro cesty do vesmíru. Soutěžit bude NASA, MIT i němečtí inženýři.
Již dnes platí, že majorita výzkumu vesmíru stojí a padá na automatických sondách - svého druhu robotech. I případné budoucí pilotované mise do vesmírných temnot však možná budou doprovázet roboti nové generace. Výzkumná větev americké armády DARPA totiž oficiálně vypsala soutěž pro nalezení nejlepšího, doslova revolučně výkonného robota pro kosmické využití. Dá se očekávat, že o prvního skutečně astrobota spolu bude soutěžit celá řada různých týmů od NASA po univerzitu v Brémách.
Cena X pro robotiku
Především DARPA poptává stroje, které "dosáhnou revolučních výkonů" co nejrychleji a nejlevněji, srovnáváno s roboty, které vyvíjejí vládní instituce. Schopnosti inženýrských týmů, které svého robota zapíší do testování, budou posuzovány dle vědeckých možností mašiny, relevance vůči požadavkům a cenovému pragmatismu. Výzva je součástí většího programu Robotics Fast Track, vedle vesmírného programu tak DARPA samozřejmě stále hledá i nejlepší design vojenských robotů pro námořní, letecké i pozemní účely.
Vládní robotické programy v poslední době bují jako houby po dešti, soukromníci však vědí, jak rozšířit i optimalizovat základní výzkum do nových směrů. Příkladem tohoto postupu může být slavný BigDog ze společnosti Boston Dynamics. Čtyřnohý robot byl v roce 2005 naprostou senzací, právě jeho design však vznikl na základě financování DARPA. Boston Dynamics však stále byl a je soukromou společností - v roce 2013 jej skoupil Google a začal zdejší programy financovat daleko štědřeji než DARPA. Robota pro vesmírné mise možná čeká obdobně úspěšná kariéra.
DARPA, kombinující v sobě soukromé inženýry a vojenské rozpočty, má v podpoře robotického výzkumu dlouhou tradici. Již nyní mimo jiné organizuje soutěže mezi jednotlivými robotickými týmy. Svého druhu tak jde o podobnou inspiraci pro konstruktéry, jako byly v minulosti i jiné obdobné soutěže. Snad nikdy doposud nebyla příhodnější chvíle pro zakázky vesmírných robotů tak příhodná jako doposud.
Čas na astroboty
Připomeňme například slavnou Cenu X, která inspirovala opakovaný let Virgin Galactic na hranici vesmíru, a skrze to i soutěž mezi různými soukromými kosmickými dopravci. Pokud se záměr DARPA podaří, výsledek jejich robotické výzvy by mohl být pro designéry robotů podobným stimulem - v řeči peněz mohou výherci DARPA Robotic Challenge získat až 250 tisíc dolarů ročně. Již nyní nezávisle na sobě "astroboty" vyvíjí celá řada institucí.
Samotná NASA má v běhu hned několik programů robotických kosmoplavců, včetně notně hybridních nápadů jako je Centaur, který kombinuje humanoidní torzo s pažemi a kolový podvozek. Díky tomu se může přepravovat po povrchu velmi rychle, ale zároveň obsluhovat lidské stroje. Jiným typem je humanoidní robot Valkyrie, který nedávno poslala do MIT, aby zde odborníci na umělou inteligenci pro plecháče vyvinuli správné algoritmy. Svou verzi robota pro vesmír však vyvíjejí například na německé univerzitě v Brémách. Jmenuje se AILA a krom užití na Mezinárodní vesmírné stanici má v budoucnu pečovat i o tělesné postižené nebo seniory.
Byť se dlouho mělo za to, že roboti využitelní ve vesmírných misích jistě nebudou v ničem připomínat plecháče z klasické sci-fi, nakonec bude možná opak pravdou. Interiér kosmických lodí a veškeré vybavení astronautů je totiž, alespoň prozatím, vytvářeno pro potřeby lidského těla. Pokud tedy mají být roboti co nejefektivnější v pomoci svým lidským kolegům, měli by disponovat i obdobnou konstitucí těla.
Ladislav Loukota