Umělá inteligence se naučila dělat vtipy. Jsou to ovšem otřesné kameňáky
Vtip nebo kameňák? Janelle Shane je jednou z předních světových expertek na téma umělá inteligence. V současné době se snaží stroje naučit, jak dělat vtipy. Posuďte sami jejich vtipnost.
Vtipy, kameňáky, anekdoty... a umělá inteligence
Janelle Shane je jednou z předních světových expertek na téma umělá inteligence. V současné době se snaží stroje naučit, jak dělat vtipy.
Svou práci popsala na svém blogu takto: “Trénuji neurální sítě, typ počítačových algoritmů, aby psaly humorné výroky – vtipy. Výsledky jsou zatím neuvěřitelně nevtipné, až je to k popukání.”
Začala tím, že umělou inteligenci nakrmila 43 000 vtipy stejného typu – všechny mají stejnou strukturu a dají se tedy strojově poměrně snadno naučit a napodobit. To říká teorie, praxe je ovšem úplně odlišná… Vtipy vždy mají tuto strukturu: “Jak se řekne něčemu, co dělá něco?” nebo něco podobného. Teoreticky by se program měl naučit strukturu i kontext takových vtipů a pak by mohl, opět teoreticky, vymýšlet vtipy vlastní. Teorie je však zatím extrémně vzdálená od praxe – výsledky totiž ukazují, že počítače jen tak komiky o práci nepřipraví.
Vtip od umělé inteligence
Doktorka Shane některé z vtipů, které její specializovaný program napsal, zveřejnila. Přesvědčte se sami, jak humorné vám připadají:
Jak se říká kočce, když je třeba zašroubovat žárovku? Mohli by se bát o banány.
Co řekli noví mravenci po psovi? Byl to pirát.
Proč příšery vyměnily žárovku? A kráva si vzala kašel.
Jak se říká pastorovi přes ulici? Vzal si kuře.
Jak se říká prdění čaje? Vyzval hru na sucho.
Další pokus o kameňák
Janelle Shane to připadalo nedostatečné, takové věty se rozhodně nedají pokládat za humorné ani s hodně pozitivním přístupem. A tak algoritmu dala snadnější úkol: měl jen dokončovat známé klasické vtipy se stejnou strukturou. A výsledek? Ani tentokrát to nebylo zrovna přesvědčivé:
Proč se šestka bojí sedmičky? Protože nemá narozeniny.
Proč slepice přešla silnici? Zašroubovat žárovku.
Co je černé a bílé a celé červené? Zmatek na býka!
Co je hnědé a lepkavé? Brambora ve vesmíru.
Autorka této práce podotýká, že pokud nemá program nějaký hodně specifický surrealistický smysl pro humor, jeho humor rozhodně pro lidi není vtipný.
K čemu to celé?
Tento výzkum není až tak blbý, jak by se mohlo zdát. Humor je totiž zcela přirozenou součástí lidské komunikace. Pokud společnosti chtějí, aby komunikační programy, jako jsou třeba Siri nebo Alexa, lidem opravdu rozuměly a reagovaly na ně, musí se naučit chápat humor, ironii a další jemné nuance řeči. Jenomže – až se to naučí, co je vlastně ještě bude odlišovat od lidí?
Text: MK