Trump má silnější psychopatické rysy než Hitler, tvrdí studie
Donald Trump si co do psychopatických rysů nic nezadá s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem či římským císařem Neronem. Tvrdí to studie vědců z britské Oxfordské univerzity.
Poněkud kontroverzní tvrzení vychází ze studie vědců z britské Oxfordské univerzity, která srovnávala hodnoty psychopatických rysů osobnosti dvojice amerických prezidentských kandidátů Trumpa a Hillary Clintonové s významnými politickými osobnostmi minulosti. Newyorský magnát svou sokyni výrazně předčil.
V žebříčku, který zveřejnila stanice Sky News, figuruje Trump na čtvrtém místě za bývalým iráckým prezidentem Saddámem Husajnem, středověkým anglickým králem Jindřichem VIII. a někdejším ugandským diktátorem Idim Aminem. Až za Trumpem je Hitler či Vilém Dobyvatel. Clintonová figuruje na 11. příčce mezi Napoleonem a zmíněným římským vládcem.
Donald Trump si co do psychopatických rysů nic nezadá s nacistickým vůdcem Adolfem Hitlerem či římským císařem Neronem.
Skóre 171 v rámci kvocientu psychopatických rysů osobnosti označeného jako PPI-R řadí Trumpa mezi pětinu populace vykazující vůbec nejsilnější psychopatické sklony.
Podle autora studie Kevina Duttona není možné na základě tohoto kvocientu označit někoho za psychopata, pouze ukazuje na přítomnost psychopatických rysů. Tyto hodnoty jsou podle něho vyšší u některých typů profesí, jako například chirurgů, právníků, vojáků či politiků.
Člověk s vysokým skóre se může stát dobrým vůdcem, záleží však, jak jsou u něho nakombinovány pozitivní a negativní psychopatické rysy, uvedl vědec. Mezi ty pozitivní patří nebojácnost a odolnost vůči stresu, negativní představují třeba egocentrismus, svádění viny na druhé či neschopnost empatie. Trump i Clintonová podle studie vykazují silné pozitivní i negativní rysy.
ČTK