Tohle je největší pecka na světě. Čemu patří?
Pecky se zdají na první pohled nezajímavé, a přitom se v nich schovává počátek nového života!
Odkryjte tajemství pecek různých druhů a velikostí, vezměte je do ruky a seznamte se s vůněmi a chutěmi jejich plodů. Vyzkoušejte svůj čich, hmat i chuťové pohárky ve výstavním sále trojské botanické zahrady v Praze na hmatové výstavě To je pecka! Již 19. ročník výstavy se koná od 18. dubna do 3. května, vernisáž už v pátek 17. dubna v 16 hodin. A jak samotný název napovídá, je výstava zaměřená na tematiku rostlin, jejichž plody skrývají pecku.
„Seznámíte se nejen s běžnými peckami, jako je švestka, ale odkryjete i tajemství peckovin, o kterých jste nikdy neslyšeli. Například největší a nejúžasnější pecka na světě patří palmě Lodoicei seychelské, která je rekordmankou mezi palmami. Nejenže má největší semeno, které může vážit i 20 kilo, ale také se může dožít až 800 let. Mezi pecky patří také mandle a pistácie, o kterých běžně mluvíme jako o oříšcích. Přitom si ve skutečnosti pochutnáváme na vnitřcích pecek,“ vysvětluje Lenka Prokopová, koordinátorka výstavy.
Co v Troji dál?
Trojská botanická zahrada je otevřenou institucí, která nabízí vyžití nejširší veřejnosti včetně návštěvníků se speciálními potřebami. „Informační systém je napříč zahradou v černotisku i Braillově písmu. Návštěvník si může zapůjčit i zvukového průvodce. Na hmatové výstavě tomu není jinak. Pokud budou návštěvníci chtít vyzkoušet své smysly, budou k zapůjčení klapky přes oči,“ říká Věra Bidlová, ředitelka Botanické zahrady Praha.
Výstavu je možné navštívit denně od 9 do 18 hodin, v květnu se otevírací doba prodlouží do 19 hodin. Partnery hmatové výstavy To je pecka! jsou Polabské národopisné muzeum Přerov nad Labem, Česká zemědělská univerzita a Elsa – středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami ČVUT v Praze, externí spolupracovnicí je Iva Vilhumová.