Tip ZOOMu: Podívejte se na nejlepší fotky z World Press Photo!
Výstava World Press Photo se již po dvacáté čtvrté vrací do Prahy!
Soubor celkem 143 nejlepších reportážních snímků oceněných mezinárodní porotou ve stejnojmenné soutěži bude vystaven v pražském Karolinu od čtvrtka 11. září do neděle 5. října. Tradičně výstavu doplňuje dvanáct fotografií vítěze, resp. vítězky Ceny Prahy Reny Effendi z Lotyšska. Výstavu zahájil místopředseda Senátu PČR pan Přemysl Sobotka, který nad ní zároveň převzal záštitu.
Nadace World Press Photo zorganizovala v letošním roce již 57. ročník soutěže. Nadace byla založena a dodnes sídlí v holandském Amterodamu. Hlavním smyslem vzniku jak Nadace, tak i samotné soutěže bylo vytvořit mezinárodní prostor pro profesionální fotografy-novináře a dát jim tak možnost vyměňovat si zkušenosti a vzájemně se seznamovat se svojí prací. V dnešní době komunikační revoluce by se mohlo zdát, že se význam soutěže snížil, opak je však pravdou. “Ptal jsem se porotců, zda by měla pro World Press Photo existovat nějaká hierarchie témat, a pokud ano, jaká témata by měla být na vrchu. Zaslouží si nějaké téma nebo událost v soutěži zvítězit, přestože není vyfotografované dobře? A mělo by zvítězit téma, které bylo dobře vyfotografováno, ale někteří z porotců si o něm myslí, že není dost významné?
Jakmile začnete rozdávat ocenění za témata, otevírá se před vámi složitý morálně psychologický problém a šance na úspěch jsou podstatně menší, než když se snažíte ocenit dobrý snímek jako takový. A o takové hodnocení jsme všichni usilovali. Tento soubor vítězných fotografií bude pravděpodobně považován za jednu z nejlépe uspořádaných fotografických sérií v historii soutěže World Press Photo, což je v kontextu současného fotografického průmyslu důvodem k oslavě,” řekl o způsobu výběru a jeho významu pro moderní fotožurnalistiku předseda poroty Gary Knight z Velké Británie.
WPP v Praze
V Praze se výstava poprvé uskutečnila v roce 1990 díky velkému přispění tehdejšího primátora a fotografa Jaroslava Kořána. V minulých letech pražský primátor také udílel jedinečné ocenění tzv. Cenu Prahy. Letos organizátoři od této tradice ustoupili a vítěznou fotografii vybral místopředseda Senátu PČR pan Přemysl Sobotka, který výstavu v Praze podporuje již čtrnáctým rokem. „World Press Photo se pro mě za ty roky, co nad pražskou výstavou přebírám záštitu, stalo srdeční záležitostí. Fotografie řekne mnohem víc než obsáhlé články, analýzy a reportáže v novinách. Letošní vítěznou sérii fotografií Reny Effendi jsem vybral hlavně pro její citlivost a ženkost, s jakou tvrdý život v Transylvánských Alpách ztvárnila,” říká místopředseda Sobotka.
Protože jsme fakt dobří, tady už máte video ze slavnostního otevření výstavy:
Cenu Prahy si na slavnostním zahájení výstavy převezme lotyšská fotografka Rena Efendi (1977). Rena vyrůstala v Sovětském svazu a sledovala cestu své země k nezávislosti – země poznamenané válkou, politickou nestabilitou a hospodářským kolapsem. Zatím největší úspěchy zaznamenala prací o 1700 kilometrů dlouhém ropovodu, který vede přes Ázerbájdžán, Gruzii až do Turecka. Od roku 2002 do roku 2008 mapovala, jaký měl tento projekt v hodnotě mnoha miliard dolarů dopad na zchudlé lidi žijící kolem něj. Projekt získal řadu mezinárodních ocenění a Effendi o něm vydala dvě knihy. V současné době žije v Káhiře a zabývá se životem arabských křesťanů.
Každým rokem je o soutěž World Press Photo ze strany profesionálních novinářů obrovský zájem. V roce 2014 se do soutěže přihlásilo celkem 5 754 fotografů ze 132 zemí světa. Společně předložili porotě 98 671 snímků. Devatenáctičlenná mezinárodní porota ocenila v devíti kategoriích celkem 54 autorů z 33 zemí světa. Absolutním vítězem a držitelem Ceny za nejlepší fotografii roku 2013 se stal John Stanmeyer ze Spojených států. Pro National Geographic fotografoval noční pobřeží Džibuti City, kde afričtí migranti chytají levnější mobilní signál ze sousedního Somálska. Po loňském úspěchu Romana Vondrouše z ČTK, který získal cenu v kategorii sport za snímky z Velké Pardubické, získala další česká autorka Jana Ašenbrennerová zvláštní cenu poroty. Ta ocenila její snímky z homosexuálního prostředí v Demokratické republice Kongo. Jana Ašenbrennerová se zúčastní slavnostního zahájení výstavy v Karolinu.