Temné jádro osobnosti: psychologové ho dokázali najít
Je možné poznat zlého člověka a předpovídat, co udělá? Nedávný výzkum představil takzvané temné jádro osobnosti, které nám může leccos napovědět. Na co si dát pozor?
Zloduši nás fascinují od nepaměti. Ať už proto, že je obdivujeme, nebo se jich bojíme – lidé, kteří se odmítají podřídit pravidlům společnosti, nás zkrátka lákají a rádi bychom je poznali o trochu více. To se většinou změní ve chvíli, kdy s nimi leckdo “normální” přijde reálně do kontaktu, jenže to je už obvykle pozdě. Trio vědců nyní přišlo s originální teorií, která nás v důsledku může na tyto nebezpečné lidi upozornit.
Temnota v jádru i na povrchu
Společné síly tří psychologů z Dánska a Německa zkoumaly v sérii výzkumů více než dva a půl tisíce lidí. Ti jednak vyplnili dotazníky týkající se jejich názorů, hodnot a přesvědčení (především ve vztahu k druhým lidem), jednak měli za úkol i sami posoudit, nakolik se někdy chovají agresivně, impulzivně, sobecky či prostě obecně neeticky. Výsledky ukázaly provázanost devíti negativních osobnostních rysů:
- egoismu – přesvědčení o vlastní nadřazenosti a důležitosti;
- machiavellismu – manipulativní přístup, podle něhož účel světí prostředky;
- amorálnosti – způsob zpracování informací, umožňující neetické chování bez výčitek;
- narcismu – zahleděnost do sebe samého, potřeba pozornosti od ostatních;
- nárokování speciálního zacházení;
- psychopatie – absence empatie a sebekontroly;
- sadismu – touha ubližovat druhým pro vlastní potěšení;
- upřednostňování vlastních zájmů a výhod;
- zlomyslnosti – destruktivní působení na své okolí.
Některé z těchto rysů zná psychologie v podobě diagnostikovatelných poruch osobnosti, jiné jsou prostě jen nežádoucími prvky v chování jedince. Všechny tyto rysy se však vyznačují určitou podobností, a to pocitem nadřazenosti vůči svému okolí. Podle předkládaného výzkumu je však spojuje především takzvaný D-faktor (zřejmě od slova “dark” – temný).
Problematické osobnosti
“Stejně jako u inteligence, temné aspekty lidské osobnosti také mají společného jmenovatele. Což znamená, že všechny tyto negativní projevy jsou výrazem jedné dispoziční tendence," řekl jeden z autorů výzkumu Ingo Zettler v narážce na uznávanou teorii Charlese Spearmana z 20. let minulého století. Podle ní totiž existují dva druhy inteligence, takzvaný G-faktor (obecná inteligence, předpoklad k určité míře inteligence napříč všemi situacemi) a S-faktor (specifická inteligence, týkající se konkrétního tématu – verbálního projevu, počítání, emocí atd.).
Touto logikou tedy zmíněný D-faktor značí, jaká je šance, že se člověk bude projevovat některým z negativních způsobů chování; případně že nejspíše nezůstane jen u tohoto jednoho typu. Psychologové se tak vědeckými metodami dobrali k ekvivalentu odvěkého moudra, že kdo lže, ten i krade. Jejich definice temného jádra se z logických důvodů musela omezit na jednu negativní výseč lidské mysli, ale kdo ví, kam by nás tato cesta mohla dovést...
Text: MS