Svět budoucnosti bude hnědý: Vědci dokázali vyrobit účinná biopaliva z výkalů
Pro naše předky byly výkaly jednou z nejcennějších komodit – některé africké kultury jsou na nich dodnes zcela závislé. Jsou pro ně zdrojem energie, tepla i materiálem, z nichž si staví své domy. Masajové například používají výkaly častěji než dřevo…
Západní civilizace tímto zdrojem už staletí nesmyslně plýtvá; místo abychom výkaly dokázali využívat pro náš prospěch, trestuhodně je likvidujeme jako nepohodlné a páchnoucí. Zdá se, že se to velmi brzo změní.
Ropa z výkalů
Vědci z Pacific Northwest National Laboratory totiž dokázali přeměnit výkaly na velmi účinné biopalivo, značně podobné ropě. Použili na to proces nazvaný hydrotermální likvefakce – což je v podstatě způsob, jenž napodobuje geologické procesy, při nichž vznikala ropa v zemi. To znamená vysoký tlak a teplotu, díky čemuž vzniká během minut něco, co "matce přírodě" trvalo dlouhé miliony let.
V podstatě tento proces není nijak náročný: výkaly se umístí do trubice, kde se zahřejí na teplotu 650 stupňů a pak se vystaví vysokému tlaku. Trubice pak „vytlačí“ (abychom zůstali výrazově blízko) něco velmi tekutého a slizovitého s vlastnostmi ropy. Výzkumníci bohužel zatím neuvedli klíčovou informaci, tedy hodnotu EROI. Ta znamená, kolik energie se musí do získání výsledku (zde v podobě ropy) investovat. Všechny předchozí pokusy měly zásadní problém – výroba paliva spotřebovala výrazně více energie, než pak samo palivo vydávalo.
Záchodový odpad – správná volba materiálu
Výkaly by však mohly být výjimkou, která potvrzuje pravidlo: už existuje infrastruktura na jejich svádění na jedno místo, dokážeme je shromažďovat, přičemž většinu této práce za nás odvede gravitace. Navíc chemické složení výkalů má ideální vlastnosti pro to, aby se stalo základem paliva, změn by nemuselo být zase tolik. Nyní jde hlavně o to, aby se podařilo vyvinout dostatečně lacinou technologii na jejich zahřátí a stlačení – ideální by pochopitelně bylo využít nějaké již existující stroje.
Tento experiment není první, během něhož se podařilo vyrobit ropu z výkalů, ale je to poprvé, co byl použitý tento způsob. Už roku 2013 vyvinuli Korejci (pochopitelně ti jižní) kmen bakterie E. coli, který rozkladem výkalů dokáže vyrábět biopalivo.
Auto na ...?
V březnu letošního roku zase vědci na slavné UCLA oznámili, že vyvinuli automobilový pohon, který přímo dokáže vyrábět energii z výkalů – ano, to znamená, že by opravdu jednou mohla na takovýto produkt jezdit auta. Pokud by se tyto myšlenky v budoucnosti ujaly, znamenalo by to velkou změnu.
Je jasné, že ropy bude už jen ubývat – a velký přelom, kdy začne docházet alarmující rychlostí, může být mnohem blíže, než tušíme. Jistě není náhodou, že většina velkých ropných velmocí, jako jsou arabské státy, se snaží přejít z těžby ropy na jiné způsoby obživy a že také masivně investují do obnovitelných zdrojů energie. Pokud doba ropná končí a začíná doba výkalů, asi to nebude tak špatné, jako zánik naší civilizace, který by bez ropy nastal určitě. Jen to nebude moc vonět.
Text: MK