Střílení do zvířat je v Česku zajímavý byznys
Nemusíte být myslivcem a o zvěř se celoročně starat, abyste si mohli na podzimním honu něco ulovit. Stačí být jen milovníkem lovu, který nemá hluboko do kapsy.
Trofejové kusy
Mezi biologem a myslivcem se odehrála zajímavá diskuse. Zatímco první tvrdil, že přemnožení spárkaté zvěře by se částečně řešilo zimním nedokrmováním, čímž by přirozeně „odešly“ slabé kusy, druhý naopak tvrdil, že dokrmování je nutné, aby se zachovaly trofejové silné kusy a spolu s nimi i kvalitní genofond. Oba se shodli na tom, že zvěř, ať už spárkatá (srnci, jeleni), nebo tzv. černá (prase divoké) je místně silně přemnožená a je potřeba stavy snížit. Problém byl spíše v tom, zdali se to dá udělat jen lovem nebo využít přírodních zákonitostí a darwinovského „přežití silnějšího“, respektive lépe přizpůsobeného. V roce 2018 myslivci skolili 229 182 kanců, což je zhruba o 70 000 více než o rok předtím. Myslivecké statistiky prozradí mnoho zajímavých údajů. Zatímco v roce 1966 bylo odstřeleno 2 271 jelenů (z toho 77 v oborách), tak v roce 2016 jich bylo odstřeleno 4 729 (z toho 469 v oborách).
Kolik za hlavu nebo parohy?
Deník E15 uvedl, že „lovci v českých lesích a lukách skolili zvířata v hodnotě 2,2 miliardy korun, tedy nejvíce za poslední dekádu“. Jakkoliv může lov v oborách, tedy oplocených prostorách, vypadat poněkud neeticky, jde o zajímavou příležitost k lovu trofejových kusů za nemalé peníze. Zvláště jedná-li se o tak unikátní zvířata, jako jsou bílí jeleni z obory u zámku Žleby nebo bílí daňci v Kopidlnu. Obora u Žlebů vznikla v roce 1973 a první čistě bílý jelen jménem Bořivoj dorazil 6. září 1979. Pokud se jedná o střelbu na opravdu špičkové trofejové kusy, musí lovec sáhnout do peněženky poměrně hluboko.
Jelen kapitální, odstřelu hodný Zdroj: pixabay.com
V případě trofejních jelenů není částka 100 000 korun nikterak přehnaná a v extrémních případech může jít až nad 400 000 korun. Stačí chvíli listovat mysliveckými inzeráty a snadno najdete prodej poplatkového lovu (placený odstřel zvěře). Prodávají se roční povolenky – konkrétní prodej roční povolenky v jelenářské oblasti kladská obsahující I.–III. věkovou třídu jelena evropského, jelena siky, daňka evropského… stál 100 000 korun.
Poplatkový lov se dokonce stává součástí hotelové nabídky. Chcete si dopřát nevšední zážitek s puškou v ruce? Zakupte si pobyt v našem hotelu a poplatkový lov vám rádi zařídíme. Stačí si vyplnit poptávkový formulář, kde se uvede druh zvěře a požadovaná „síla“ trofeje. A samozřejmě číslo loveckého lístku. Pražské arcibiskupství nabízí odstřely celé řady zvířat. Jeleny, daňky, prasata, muflony, jeleny sika... A cena trofejových kusů se pohybuje podle hodnoty trofeje v desítkách tisíc.
Další peníze si lovec připlatí za stažení, preparaci a další úkony. Lov je zkrátka in. A ne nadarmo se říká, že co do počtu palných zbraní je lépe vyzbrojenou skupinou obyvatel obec myslivecká, nikoliv policie či armáda.