Seznamka pro orangutany. Povede to k zachováni druhu?
Lidoopi obecně mají s rozmnožováním v zajetí problém a jakýkoli přírůstek si zoologické zahrady berou jako velké osobní vítězství. Zabere seznamka?
Představte si hypotetickou situaci. Hledáte partnera, například otce svého budoucího dítěte. Pro nedostatek příležitostí sáhnete k možnosti virtuálního prostředí, zaregistrujete se na internetové seznamce a začnete sledovat, zdali nějaká tvář nevzbudí váš zájem.
Orangutaní seznamka
Možná se podobnými cestičkami ubíralo myšlení chovatelů v nizozemské zoo. Kdo ví, možná má konkrétní chovatel podobnou osobní zkušenost. Nápad vypadá na první pohled jednoduše. Nedaly by se preference orangutaních samic otestovat na fotkách, podobně jako se to děje na lidských seznamkách? Nápad na sebe vzal konkrétní podobu. Na tabletu začali chovatelé promítat samičce potenciální partnery, tedy „lidoopočáky“, kteří by mohli přicházet v úvahu, a sledovali reakce.
Orangutan bojuje s bagrem Zdroj: Youtube
Cílem „seznamky“ a čtyřletého experimentu je jedenáctiletá samička Samboja. Není až tak důležité najít partnera pro Samboju, ale zjistit, na základě čeho si samice své partnery vybírá. A k tomu může být fotka na dotykovém displeji užitečná. „Výzkum je součástí širšího programu při pohledu na roli emocí ve vztazích zvířat,“ řekl biolog Thomas Bionda.
V rámci chovného programu může jít o užitečnou pomůcku, neboť se dá eliminovat zbytečný a drahý dovoz samce, který Samboje (nebo jiné samici, pokud se metoda ukáže jako průkazná) evidentně neimponuje. Samozřejmě, že z obrazu nemůže vnímat ani pach, ani samcovo chování, ale přesto vědci doufají, že se posunou dál v oblasti pochopení emočního chování tvorů, s nimiž sdílíme naprostou většinu DNA.
Samice orangutana vychovává své mládě až 12 let Zdroj: redakce Prima Zoom
Opičí zahrada
Celý experiment probíhá v Apenheul Primate Park, který vznikl na základě pouhopouhých dvou tamarinů. Fotograf Wim Mager si začal legálně pořizoval opice s tím, že si založí obchod s domácími miláčky. Nakonec z toho vznikla unikátní „zoo“ otevřená roku 1971, v níž se opice volně prohánějí po stromech v parkové úpravě. Co to znamená? Například to, že se kolem návštěvníků volně promenádují chápani vlnatí (Lagothrix lagotricha). Na orangutany se samozřejmě volný pohyb nevztahuje.
Text: Topi Pigula