Sebevraždy dětí kvůli sociálním sítím: Jak jim psychiatři chtějí předejít?
Svět potřebuje lépe rozumět hrozbám sociálních sítí.
Britští psychiatři vyzvali velké technologické společnosti jako Facebook či Twitter, aby jim poskytly data potřebná k výzkumu o chování mladých lidí na sociálních sítích. Bez těchto údajů není podle Královské psychiatrické společnosti (RCP) možné určit zdravotní rizika spojená s nadměrným používáním sociálních sítí v mladém věku, informovala dnes agentura AP. Výzkum by měl být podle odborníků hrazen z digitální daně.
Psychiatři ve zprávě o technologiích a psychickém zdraví dětí a mladistvých vyzvali, aby velké společnosti provozující sociální sítě jako je Facebook, Twitter či Instagram platili daň, z jejíchž výnosů by se financoval mimo jiné i výzkum dopadů škodlivého obsahu na internetu na jeho nejzranitelnější uživatele. Spravedlivé zdanění velkých internetových korporací je přitom v současnosti jednou z otázek, na jejichž řešení země po celém světě hledají shodu jen velmi složitě.
deti na siti 2 Zdroj: pixabay.com
Psychiatrička Bernadka Dubicka, která je spoluautorkou zprávy, uvedla, že v posledních letech ve své praxi zaznamenala nárůst počtu případů sebepoškozování a pokusů o sebevraždu u mladých lidí a to "v důsledku jejich diskuzí na sociálních sítích a v on-line prostředí".
Podle Dubicky, která působí na univerzitě v Manchesteru, je prakticky nemožné, aby lékaři pochopili přínosy a hrozby sociálních sítí, pokud jim velké technologické společnosti neposkytnou data potřebná k zevrubnému výzkumu. V ochraně dětí na internetu a v reálném světě tak podle ní panuje "dvojí standard".
Podle zprávy britských psychiatrů přibývá důkazů, že používání internetu může škodit psychickému zdraví a vést k sebepoškozování či sebevraždám dětí a mladistvých, zevrubný výzkum v této oblasti ale podle nich stále chybí. Lékaři zároveň zdůraznili, že internet a sociální sítě přinášejí i pozitiva, jako je online podpora, okamžitá komunikace s přáteli a přístup k informacím.
Zdroj: ČTK