30. března 2024 10:40
Martin Kolář

Saharský prach už je v Česku, výrazně ovlivní dnešní teploty

Počasí 30. 3. 2024

Do Česka se začalo od noci dostávat od jihozápadu velké množství saharského prachu. Zhoršuje ovzduší, zamlžuje oblohu a výrazně ovlivní dnešní maximální teploty, oznámil ráno na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Dříve uvedl, že prach může teploty snížit, protože tlumí sluneční paprsky. Smogovou situaci ČHMÚ nevyhlásil, protože koncentrace prachu v ovzduší podle očekávání brzy klesly. Lidé by nicméně měli úroveň znečištění sledovat a někteří by se měli vyhnout výraznější fyzické aktivitě.

Meteorologové vedle družicových snímků poukázali ráno třeba i na záznam webkamery ze Vsetína, na kterém je podle nich výrazně zamlžená obloha. "Prach také patrně způsobil i (větší) tvorbu vysoké oblačnosti (zejména v závětří Alp), se kterou žádný z (předpovědních) numerických modelů nepočítal," upozornil ČHMÚ.

Ceilometry, které pomocí laserového paprsku měří výšku a množství oblačnosti, ukazují podle meteorologů zvýšenou vrstvu odrazivosti paprsku ve výšce kolem dvou kilometrů. Prach se však zřejmě nepohybuje jen takto vysoko. "Na jihozápadě Čech se prach vyskytuje ještě níže a ovlivňuje dokonce i přízemní koncentrace prachu," doplnil ráno ČHMÚ.

Právě zejména v Jihočeském kraji se brzy ráno zvýšily koncentrace polétavého prachu v ovzduší a byla i překročena prahová hodnota pro vyhlášení smogové situace, uvedl ČHMÚ v dalším sdělení na síti X. "Protože jsme očekávali pokles koncentrací v následujících hodinách v tomto kraji - který se potvrdil - smogová situace vyhlášena nebyla," doplnil.

Ve zbytku dneška i v dalších dnech mohou podle meteorologů koncentrace prachu v ovzduší výrazněji stoupat i na jiných místech. Lidé by proto měli sledovat aktuální úroveň znečištění na webu ČHMÚ a děti, těhotné ženy, nemocní a lidé starší a s chronickým onemocněním dýchací nebo oběhové soustavy by se měli venku vyhnout výraznější fyzické aktivitě. Postup prachového znečištění ovzduší přes Česko zveřejnil v animaci na síti X Jáchym Brzezina z brněnské pobočky ČHMÚ.

Čtěte také: Abnormálně suché a teplé léto. Zkoumání ledovců odhalilo, jak bude v Evropě o prázdninách

Kvůli tomu, že se saharským prachem nepočítají předpovědní modely, nemusí dnes teploty vystoupat až na očekávaných 19 až 23 stupňů Celsia. Je tak méně pravděpodobné, že se teploty dostanou až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března. Loni ho meteorologové poprvé zaznamenali 5. května, a to jen na jediné stanici v Plzni.

Zdroj: ČTK, ČHMÚ

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom